Ruptúra šľachy štvorhlavého svalu stehna
22.10.2024

Ruptúra šľachy štvorhlavého svalu stehna (musculus quadriceps femoris) je vážne zranenie, ktoré vedie k významnej strate funkcie dolnej končatiny. Môže nastať pri športe alebo úraze v dôsledku silnej kontrakcie svalu. Klinicky sa prejavuje silnou bolesťou, opuchom a obmedzením hybnosti. Diagnóza sa stanovuje na základe klinického vyšetrenia a obrazových metód, ako ultrasonografia alebo magnetická rezonancia. Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická.
Príčiny
K ruptúre šľachy štvorhlavého svalu môže dochádzať v dôsledku priamej alebo nepriamej traumy. V niektorých prípadoch môže ísť o spontánnu ruptúru. U športovcov je typickou príčinou ruptúry šľachy silná kontrakcia štvorhlavého svalu, ako napríklad pri výskoku, dopade alebo náhlej zmene smeru pri behu. U nešportovcov môže ísť o ruptúru spôsobenú pádom alebo inou traumou, a to najmä u jedincov trpiacich stavmi vedúcimi k patologickej degenerácii tkaniva šľachy. S ruptúrou šľachy štvorhlavého svalu sa častejšie stretávame u mužov a výskyt sa zvyšuje s vekom.
Rizikové faktory
- Diabetes mellitus.
- Hyperparatyreoidizmus.
- Dna.
- Chronické ochorenie obličiek.
- Obezita a hypercholesteroléma.
- Reumatoidná atritída.
- Systemový lupus erythematosus (SLE).
- Užívanie niektorých liekov – anabolické steroidy, kortikosteroidy, fluorochinolóny.
Prejavy
- Akútne vzniknutá silná bolesť.
- Porucha hybnosti a neschopnosť záťaže končatiny.
- Hmatateľný defekt v mieste úponu šľachy štvorhlavého svalu stehna.
- Pri ruptúre sa môže objaviť počuteľný zvuk prasknutia.
- Edém (opuch).
- Hematóm (modrina).
Diagnostika
Anamnéza poranenia a klinické vyšetrenie obvykle odhalia ruptúru šľachy štvorhlavého svalu stehna. Na vizualizáciu poranenia je možné použiť ultrasonografické vyšetrenie. Pre ešte presnejšie zobrazenie využívame magnetickú rezonanciu (MRI). Röntgenový snímok slúži najmä na vylúčenie sprievodných zlomenín a posúdenie polohy jabĺčka (patelly).
Terapia
Počiatočná liečba ruptúry šľachy spočíva v zabránení ďalšej námahe, chladení a tlmení bolesti. V prípade čiastočných ruptúr šľachy štvorhlavého svalu so zachovanou hybnosťou je možno k poraneniu pristupovať konzervatívne, čo spočíva v imobilizácii kolena a následnej fyzioterapii. Kompletné ruptúry si vyžadujú včasnú diagnostiku a chirurgickú liečbu. Správne načasovanie chirurgického zákroku je spojené s včasným zotavením a znížením invalidity.