Anoskopia
27.12.2024
Anoskopia je klinická diagnostická metóda používaná na vyšetrenie análneho kanála (canalis analis) a dolnej časti konečníka (rectum). Anoskopia je pomerne rýchle vyšetrenie, ktoré si nevyžaduje celkovú anestéziu a postačuje lokálne znecitlivenie. Výhodou anoskopie je, že umožňuje drobné výkone v oblasti análneho kanála, ako je odber tkaniva na histopatologické vyšetrenie či ošetrenie krvácania.
Indikácie
- Prvotné vyšetrenie na posúdenie krvácania z gastrointestinálneho traktu – hemoroidy, proktitída, nádory.
- Odber tkaniva na cytologické histopatologické vyšetrenie pri podozrení na nádory anorektálnej oblasti.
- Posúdenie kondylómov v análnom kanáli.
- Diagnostika bolesti v análnej oblasti.
- Diagnostika análnych fistúl.
- Diagnostika análnej traumy.
- Análny prolaps.
- Výtok z análneho otvoru.
- Odstránenie cudzích telies z konečníka.
- Ligácia hemoroidov.
Príprava
Výhodou anoskopického vyšetrenie je, že si na rozdiel od kolonoskopie nevyžaduje črevnú prípravu. Anoskopiu je teda možné realizovať bez prípravy a postačuje bežné ranné vyprázdnenie. V nemocničnom prostredí je možné anoskopiu vykonať aj pri lôžku pacienta. V niektorých prípadoch môže byť pred plánovaným anoskopickým vyšetrením indikované podanie glycerínových čípkov do konečníka alebo črevná klyzma.
Priebeh
Anoskopia je pomerne rýchle vyšetrenie, ktoré trvá približne 5-10 minút. Pri vyšetrení je pacient v takzvanej genokubitálnej polohe, teda na všetkých štyroch, opretý o lakte. Alternatívnou polohou je poloha na boku. Poloha môže byť pre pacienta síce nepríjemná, ale vyšetrenie je vo väčšine prípadov nebolestivé. Pred samotnou anoskopiou si lekár dôkladne prehliadne oblasť análneho otvoru, následne vykoná vyšetrenie per rectum, teda vyšetrenie konečníka prstom. Po aplikácii lokálneho anestetika sa do konečníka zavedie anoskop. Anoskop je krátky plastový alebo kovový trubicovitý prístroj. Počas vyšetrenia pacient môže pociťovať pocit tlaku, akoby potreboval ísť na veľkú potrebu. V priebehu vyšetrenia je možné vykonať aj drobné zákroky, ako je napríklad odber tkaniva na histopatologické vyšetrenie,
Kontraindikácie
Relatívnou kontraindikáciou anoskopie môže byť pacient, ktorý nespolupracuje alebo netoleruje vyšetrenie. Ďalej môže byť kontraindikáciou silné aktívne krvácanie, ktoré by znemožňovalo vizualizáciu análneho kanála. Prítomnosť masy tkaniva v análnom kanáli, ktorá by mohla byť v priebehu vyšetrenia narušená.
Komplikácie
Anoskopia je bezpečná vyšetrovacia metóda. Medzi bežné komplikácie patrí diskomfort po vyšetrení a drobné slizničné krvácanie, najmä po odbere tkaniva na histopatologické vyšetrenie. Závažnejšou komplikáciou je poranenie steny konečníka. Vzácnou komplikáciou môže byť zanesenie infekcie.