HRCT vyšetrenie
27.12.2024
HRCT (High-resolution Computed Tomography) - výpočtová tomografia s vysokým priestorovým rozlíšením, je metodika primárne určená na zobrazovanie difúznych pľúcnych procesov. Mimoriadne vysoké rozlíšenie detailu je tu umožnené veľkým inherentným kontrastným rozdielom medzi pľúcnymi štruktúrami a obklopujúcim plynom. S určitými výhradami nie je samotná HRCT vhodná pre diagnostiku ložiskových lézií, kde musí byť doplnená alebo nahradená rutinným špirálovým CT vyšetrením hrudníka.

Od svojho zavedenia v osemdesiatych rokoch minulého storočia prekonala, vďaka vysokému rozlíšeniu detailu, HRCT v zobrazovaní difúznych pneumopatií skiagram, klasickú tomografiu alebo aj rutinnú CT hrudníka a umožnila priblížiť sa pri analýze patologického pľúcneho procesu u živého pacienta mikroskopickej úrovni.
Princíp
HRCT sa vykonáva podobne ako klasické CT vyšetrenie pľúc, ale nepodáva sa pri ňom kontrastná látka. Prístroj pri HRCT vytvára veľmi tenké „rezy“ pľúcneho tkaniva a vzniknutý obraz je ďalej počítačovo rekonštruovaný, takže je veľmi detailný.
Príprava
HRCT nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Vzhľadom na to, že sa pri ňom nepodáva kontrastná látka, nie je nutná žiadna prevencia vzniku alergickej reakcie.
Indikácie
Čo by sme si mali zapamätať je fakt, že HRCT sa primárne indikuje pri ochoreniach, ktoré difúzne postihujú pľúcne intersticium (väzivové tkanivo tvoriace „kostru“ pľúc obsahujúce krvné a lymfatické cievy). Príkladom sú atypické zápaly pľúc (vrátane pneumónie u Covid-19), exogénna alergická alveolitída, pľúcna fibróza, bronchiektázia, silikóza a azbestóza, cystické ochorenia a mnoho iných.
Nevýhody
HRCT je bezpečné vyšetrenie s minimom nevýhod. Prakticky jedinou nevýhodou je vystavenie organizmu vyššej dávke röntgenového žiarenia. Okrem toho nie je HRCT až také dobré v diagnostike ohraničených ložiskových procesov, takže ho nepovažujeme za dobrú prvú voľbu pri podozrení na rakovinu pľúc.