Rezné rany

Sezóna 1 - Epizóda 9

Ďalšia epizóda »

Povrchové:

Tlačíme na ranu cez gázový štvorec

Po 10 min opatrne nadvihneme štvorec a skontrolujeme

Hlboké:

Okamžite vyvíjame silný tlak na ranu

Ak máme po ruke pomôcky, ranu vytampónujeme (podľa inštrukcií vo videu)

Po vytampónovaní tlačíme na ranu 5 min a previažeme ďalšou vrstvou obväzu

Prvá pomoc pri rezných ranách je dôležitá na minimalizovanie rizika infekcie a urýchlenie hojenia. Tu sú kroky, ktoré môžete prijať:

  1. Zastavenie krvácania: Použite sterilnú gázu alebo čistý uterák a tlakom pripevnite na miesto rany. Ak je potrebné, zdvihnite postihnutú časť tela nad úroveň srdca, aby sa znížil prítok krvi do rany.

  2. Čistenie rany: Dôkladne umyte ruku mydlom a vodou pred manipuláciou s ranou. Potom rany jemne opláchnite čistou vodou, aby ste odstránili nečistoty alebo detrit.

  3. Dezinfekcia: Použite dezinfekčné prostriedky, ako je peroxid vodíka alebo antiseptický roztok na dezinfekciu rany a okolia.

  4. Nasadnutie obväzového materiálu: Ak je to potrebné, prikryte rez sterilným obväzom alebo sterilnou gázou a fixujte ju pomocou lepiacej pásky alebo obväzového materiálu.

  5. Konzultácia s lekárom: Ak je rezná rana hlboká, dlhá, veľká, infikovaná alebo nezastavuje sa krvácanie, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Je dôležité dodržiavať hygienu rúk a používať čisté materiály na liečbu rany, aby sa minimalizovalo riziko infekcie. Ak je rana vážna, neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc čo najskôr.