Náhle brušné príhody

Sezóna 1 - Epizóda 8

20.06.2023

Detský chirurg je lekár so špecializáciou v oblasti chirurgie u detí. Zaoberá sa diagnostikou, liečbou a chirurgickým riadením rôznych stavov a ochorení, ktoré ovplyvňujú deti od novorodencov po adolescentov.

Náhle brušné príhody u detí sú stav, pri ktorom dochádza k náhlemu výskytu bolesti v brušnej oblasti. Tieto príhody môžu byť spôsobené rôznymi príčinami a môžu sa vyskytovať vo všetkých vekových skupinách detí. Niektoré z najčastejších príčin náhlych brušných príhod u detí zahŕňajú:

  1. Akútne zápaly slepého čreva: Zápal slepého čreva je bežným dôvodom náhlých brušných príhod u detí starších ako 2 roky.

  2. Invagination (zaraďovanie čriev): Tento stav nastáva, keď sa časť čreva zasunie do inej časti čreva. Môže to spôsobiť obštrukciu a náhle bolesti brucha.

  3. Hérnie: Vznik hérnie u detí je spojený so slabosťou svalov brušnej steny a môže spôsobiť náhlu bolesť brucha, ak sa obsah brušnej dutiny zachytí v hérniovom vaku.

  4. Zápal pobrušnice (peritonitída): Infekcia alebo zápal pobrušnice môže spôsobiť silné bolesti brucha a môže byť život ohrozujúci stav.

Pri náhlej brušnej príhode u dieťaťa je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Detský chirurg je špecialista, ktorý má odbornosť v diagnostike a liečbe týchto stavov. Po vyhodnotení príznakov a fyzickej prehliadke môže lekár vykonať potrebné vyšetrenia, ako sú ultrazvuk, röntgenové snímky alebo CT sken, aby stanovil presnú príčinu a rozhodol o ďalšom postupe, či je potrebné chirurgické zákroky alebo iné formy liečby.

V prípade akýchkoľvek náhlych bolestí brucha u detí by ste sa mali obrátiť na odborného lekára pre konkrétnu diagnózu a liečbu.

Hosťom relácia Ordináca s MUDr. Eliškou bol MUDr. Pavol Šinka, z Kliniky detskej chirurgie Národného ústavu detských chorôb.