Z plánu obnovy sa postavia hrubé stavby nemocníc v Martine a Banskej Bystrici

Sezóna 1 - Epizóda 14

Ďalšia epizóda »

Slovensko sa nachádza na križovatke a nie je pripravené na moderné výzvy 21. storočia. Skonštatoval pri predstavovaní programového vyhlásenia vlády v pléne parlamentu premiér Ľudovít Ódor "Je v záujme nás všetkých urobiť maximum pre modernizáciu krajiny a byť pripravený včas a schopne reagovať na výzvy, ktoré nás neminú," uviedol. Jednou z častí modernizácie krajiny je aj výstavba nemocníc. 

V pondelok 12. júna, vláda rozhodla, že z Plánu obnovy a odolnosti SR sa nakoniec postavia hrubé stavby novej univerzitnej nemocnice v Martine a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Upustilo od plánu postaviť z týchto zdrojov novú bratislavskú nemocnicu Rázsochy. "Projekt výstavby Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica je z pohľadu realizovateľnosti najvhodnejší kandidát na plnenie cieľa (dodanie nemocničných lôžok)," dodal rezort zdravotníctva. 

Výstavba nemocnice Rázsochy sa bude financovať zo štátneho rozpočtu. Začiatkom mesiaca o tom po rokovaní s predstaviteľmi parlamentných politických strán informoval minister zdravotníctva Michal Palkovič. "Na zmene spôsobu financovania výstavby tejto nemocnice nastala dohoda naprieč celým politickým spektrom. Hlavným dôvodom zmeny je podľa neho to, že kvalita projektovej dokumentácie k tomuto projektu nie je dobrá, má vady a ich odstránenie by trvalo tri až šesť mesiacov." Palkovič ďalej informoval, že zmeny nastanú aj pri výstavbe univerzitnej nemocnice v Martine. Podľa neho sa v tomto projekte pristupuje k plánu B, čo znamená zreálnenie časového faktoru a finančných nárokov.

Konkrétne opatrenia v súvislosti s rizikom prepadnutia financií z plánu obnovy najmä v spojení s výstavbou nemocníc očakávala strana Hlas-SD aj v predstavenom Programovom vyhlásení vlády. Ako teda hodnotia toto rozhodnutie? V štúdiu sme privítali team liderku pre oblasť zdravotníctva strany Hlas JUDr. Zuzanu Dolinkovú.