Kotercový kašeľ

Sezóna 1 - Epizóda 6

08.06.2023

Vedeli ste, že aj psi vedia kašľať? Mnohých to môže niekedy zaskočiť a nevedia, čo sa so psíkom deje. Častokrát si myslia, že mu čosi uviazlo v krku, alebo že sa dusí, či zvracia, pretože pri ochorení býva niekedy prítomný aj hlien, ktorý sa kašľaním uvoľňuje.

Kotercový kašeľ je pritom jedna z najčastejších chorôb vyskytujúcich sa u psíka. Toto ochorenie je vysoko nákazlivé a prejavuje sa intenzívnym záchvatom kašľa. Šíri sa najmä v miestach, kde je koncentrácia psov vyššia, a to najmä v útulkoch - kotercoch (odtiaľ pochádza aj názov kotercový kašeľ), psích hoteloch, na výstavách či sídliskách. Na vzniku ochorenia sa podieľajú viaceré typy vírusov a postihujú predovšetkých horné dýchacie cesty. Vo vážnejších prípadoch sa môže ochorenie vyvinúť až do zápalu pľúc.

Najohrozenejšie sú šteniatka, choré a staré psíky. Ostatné, inak zdravé jedince, ochorenie zvládnu pri vhodnej terapii pomerne ľahko a bez komplikácií. Tá spočíva v naordinovaní prípravkov proti kašľu, prípadne pri vážnejších stavoch antibiotík. Veľmi dôležitou súčasťou liečby je aj kľudový režim a izolácia od ostatných zvierat. Vychádzky preto zminimalizujeme na nutné venčenie. Najúčinnejšou prevenciou proti kotercovému kašľu je očkovanie. Podáva sa cez ňufák  a každý rok je ho treba preočkovať znova.

Relácia vznikla v spolupráci s Veterinárnou poliklinikou ALTHEA.