Kliešte

Sezóna 1 - Epizóda 5

01.06.2023

Ďalšia epizóda »

Aj vy ste pri maznaní sa s vašim miláčikom natrafili v srsti na kliešťa? U zvierat sa najčastejšie prisávajú na pazuchách, slabinách, v okolí očí, uší, na krku či koreni chvosta, no skrývať sa môžu  kdekoľvek. Žiaľ, kliešte sa nenachádzajú len v prírode či hlboko v lese, ale aj v trávach na sídliskách, doma na dvore či v mestských parkoch. Pokiaľ nie sú mrazy, alebo snehová pokrývka, kliešte sú u nás aktívne už takmer počas celého roka. 

Vrchol svojej sezóny však majú na jar, no pri teplých zimách nie je výnimka ani kliešť v novembri. A tak na nejakého natrafiť a priniesť si ho domov nie je žiaden problém. Rozmýšľate, či ho zvládnete vybrať sami alebo utekáte hneď k veterinárovi? Čo robiť a ako postupovať? Kliešťa čo najskôr vyberieme pinzetou, pričom sa neodporúča žiadne olejovanie, či krútenie (práve vtedy môže prísť k vypusteniu infekčného obsahu do zvieraťa). Kliešťa uchopíme čo najblíž k hlavičke a jemným pokývaním vytiahneme. Ak sa nám ho nepodarilo vybrať celého, môžme skúsiť jemne ihlou vybrať odlomenú časť a miesto vydezinfikujeme. Ak si na to netrúfate, navštívte svojho veterinára. Kliešte totiž prenášajú rôzne nebezpečné ochorenia, ktoré môžu skončiť až úmrtím. Preto je najúčinnejšia prevencia, aby sme sa týmto komplikáciám čo najviac vyhli.

Aké sú dnes možnosti? Sú lepšie antiparazitárne obojky, tabletky, spreje? Postačia nám aj prírodné repelenty? Na tieto otázky vám odpovie MVDr. Pavol Zubrický.

Relácia vznikla v spolupráci s Veterinárnou poliklinikou ALTHEA.