Dedičné ochorenia očí u psov

Sezóna 1 - Epizóda 10

13.10.2023

Ďalšia epizóda »

Dedičné ochorenia očí u psov tvoria významú skupinu ochorení, s ktorými sa stretnú veterinári vo svojich ambulanciách. Niektoré z nich sú závažné a vedú časom až k úplnému oslepnutiu, iné sú riešiteľné alebo nepredstavujú väčší zásah do komfortu života našich psov. Okrem zdravotného problému však treba brať do úvahy aj problém etický. Existujú totiž plemená, ktoré majú vyššiu genetickú predispozíciu na dané ochorenie a preto je lepšie ho odsledovať a podchytiť čo najskôr.

Redukovanie jedincov alebo nosičov týchto mutácií v zmysle ich ďalšieho nemnoženia sa má výrazný vplyv na ozdravenie chovov takýchto plemien. Ako takéto vyšetrenie očí vyzerá v praxi nám ukáže MVDr. Pavol Zubrický, pre ktorého sú oči našich zvieratiek srdcovou záležitosťou.  Komplexné očné vyšetrenie je súbor viacerých na seba vzájomne nadväzujúcich vyšetrení, ku ktorým sa používajú rôzne metódy a prístroje. Prvotné vyšetrenie začína už samotným príchodom zvieratka, kde si veterinár všíma jeho pohyb v priestore, orientáciu a či nenaráža napríklad do predmetov a pod. Potom nastáva posúdenie voľným okom, skontroluje sa veľkosť a súmernosť očí, ich umiestnenie, prítomnosť výtokov z očí, či slzenie, vyskúša sa reflex.

Potom nastáva séria prístrojových vyšetrení, kde sa meria napríklad tlak očí či sa kontroluje štruktúra oka. Čo všetko patrí k dedičným ochoreniam očí a ako postupovať v prípade, že nejaké z nich bolo vášmu psovi diagnostikované. Vzhľadom k tomu, že mnohé z týchto  ochorení sú dynamické a pri klinickom vyšetrení je možné posúdiť len aktuálny stav, platnosť certifikátu, ktorý sa po vyšetrení vystavuje má platnosť pri niektorých očných anomáliách iba jeden rok.

Relácia vznikla v spolupráci s Veterinárnou poliklinikou ALTHEA.