Dedičné ortopedické ochorenia

Sezóna 1 - Epizóda 11

20.10.2023

Ďalšia epizóda »

Väčšina majiteľov psov sa snaží zabezpečiť čo najlepši komfort pre svojho štvornohého miláčika. Napriek tomu, žial vznikajú aj u psov ortopedické problémy, ktoré kvalitu života nepriaznivo ovplyvňujú. Môžu byť jednak dedičné, geneticky získané, ale tak isto sa vedia objaviť aj v priebehu života z rôznych príčin. K nim napríklad patrí obezita, ktorá neúmerne kĺby zaťažuje, zlá strava, úrazy či neprimerane veľa pohybu a tak isto závisí od veľkosti plemena.

K rizikovým faktorom vzniku ortopedických problémov môže byť napríklad aj výskyt schodov, ktoré musí pes denne prekonávať.  Existujú však aj psy s tzv. plemennou náchylnosťou na vrodené ochorenia kĺbov. Medzi najčastejšie z nich radíme dyspláziu bedrových kĺbov, dyspláziu lakťového kĺbu a rôzne poškodenia v kolennom kĺbe, ako napríklad problémy s predným krížnym väzom či luxáciu pately. V úvode ochorenia si majiteľ žiadne zmeny v správaní psa všimnúť nemusí. Sú zistiteľné až na RTG snímke, alebo pri kontrole pohybu kĺbov veterinárom. Pri vážnejšom poškodení môže však pes odmietať pohybovú aktivitu, skákanie či chodenie po schodoch. Časté je aj krívanie alebo nosenie labky hore.  Ak je potrebné RTG vyšetrenie, robí sa v sedácii zvieraťa. Na základe stavu poškodenia  a ďalšej anamnézy veterinár určí ďalší postup.

Ten môže spočívať buď v medikamentóznej liečbe, pridaním preparátov kĺbovej výživy a liekov proti bolesti, alebo v niektorých prípadoch navrhne operačný postup. Dôležitá je aj fyzioterapia, ktorá môže dopomôcť k oddialeniu závažnosti problému, či k zlepšeniu celkového stavu. V niektorých prípadoch je nutná zmena režimu, a to napríklad pri obezite psa, či nevyhovujúcich podmienkach v domácnosti, ktoré by mohli stav psa ešte zhoršovať. Viete, aké plemená sú náchylné na dyspláziu bedrových kĺbov a na luxáciu pately? Vyšetrením nás sprevádza MVDr. Pavol Zubrický.

Relácia vznikla v spolupráci s Veterinárnou poliklinikou ALTHEA.