Časté úrazy kostí, šliach a svalov
Sezóna 3 - Epizóda 8
05.05.2025
Vítam vás pri dnešnej relácii, v ktorej sa budeme venovať téme, ktorá je bohužiaľ pre mnohých rodičov detí, najmä malých športovcov, častá - ide o poranenia kostí, svalov a šliach u detí. Malí objavitelia majú prirodzenú potrebu skúmať svet a často sa to nezaobíde bez pádov, úrazov či nešťastných nehôd. Hoci sú deti od prírody odolné a ich organizmus má úžasnú schopnosť regenerácie, niektoré poranenia si vyžadujú pozornosť, správne ošetrenie a niekedy aj starostlivosť odborníkov. Dnes si povieme, ako rozpoznať vážnejšie poranenia, ako správne reagovať v prípade nehody a čo robiť, aby sme minimalizovali trvalé následky týchto úrazov. Okrem toho vám prinesieme užitočné rady o prevencii a starostlivosti o drobné aj vážnejšie zranenia. Poďme sa teda spoločne ponoriť do tejto dôležitej a užitočnej témy.
U detí sú poranenia kostí, svalov a šliach pomerne časté, keďže deti sú aktívne, často sa hrajú a športujú. Tieto poranenia môžu vzniknúť pri pádoch, nárazoch, športe alebo iných fyzických aktivitách.
Medzi najčastejšie poranenia patria:
Poranenia kostí:
Zlomeniny (fraktúry):
Príznaky zlomeniny sú najmä bolesť, opuch, deformita, nemožnosť hýbať končatinou a hematóm, čiže modrina
V rámci prvej pomoci platí zásada:
- Znehybniť poranenú časť tela napr. dlahou, fixovaním pomocou obväzu. Dôležité je končatinou nehýbať, ak je deformovaná.
- Priložiť chladivý obklad na zmiernenie opuchu.
- Ak ide o otvorenú zlomeninu, kde kosť vytŕča cez kožu von, sterilne ranu prekryte, prípadne po stranách vytŕčajúcej kosti zrolujte gázu a previažte.
- Zavolajte záchranku alebo dopravte dieťa k lekárovi.
Pri podvrtnutí alebo vykĺbení sa osoba sťažuje na silnú bolesť, opuch, môže byť prítomná deformita, a postihnutý na končatinu nevie stúpiť.
Prvá pomoc opäť spočíva v znehybnení kĺbu alebo končatiny, v priložení chladivého obkladu. Kĺbom nehýbte a nesnažte sa ho „napraviť“.
Vyhľadajte lekársku pomoc.
Ak dôjde k poraneniu svalov, najčastejšie sa môžete stretnúť s jeho natiahnutím alebo roztrnutím. Natiahnutý sval sa prejaví bolesťou pri pohybe, miernym opuchom, stuhnutosťou.
V rámci prvej pomoci doprajte postihnutej časti tela oddych. Prikladajte ľad na zmiernenie opuchu, opäť nie priamo na kožu, ale cez látku. Ak bolesť pretrváva, poraďte sa s lekárom.
Natrhnutie alebo roztrhnutie svalu rozpoznáte tak, že sa objaví ostrá bolesť, opuch, modrina, slabosť svalov.
Prvá pomoc spočíva v tom, že postihnuté miesto znehybníte, priložíte ľadový obklad a neodkladne vyhľadáte lekársku pomoc.
Ak by pri športovaní došlo k poranenia šliach či väzov, čiže k výronu, objavia sa príznaky ako bolesť, opuch, modrina, nestabilita kĺbu.
Pri poskytovaní prvej pomoci sa môžete riadiť pravidlom „PRICE“.
Čo táto mnemonická pomôcka znamená?
P (Protect) – Ochrana - vyhnite sa ďalšiemu pohybu a končatinu znehybnite
R (Rest) – Oddych - zamedzte používaniu poranenej časti tela, dieťa vyraďte zo športovej aktivity.
I (Ice) – Ľad - prikladajte chladivý obklad - 15 - 20 minút každé 2 hodiny.
C (Compression) – Kompresia - obviažte končatinu elastickým obväzom na zmiernenie opuchu.
E (Elevation) – Zdvíhanie - udržujte končatinu vo vyvýšenej polohe.
V prípade silnej bolesti alebo podozrenia na vážne poranenie neodkladne vyhľadajte lekára.
Aké sú všeobecné zásady prvej pomoci pri poranení kostí, svalov a šliach?
- Upokojte dieťa – Poranenia môžu byť pre deti stresujúce. Pokojné správanie pomôže zmierniť ich strach. V situácii, kedy sa dieťa bojí, potrebuje mať pri sebe rodiča, ktorý bude preň oporou.
- Znehybnite a odľahčite poranenú končatinu – ak je poranenie vážne, dieťa by nemalo zaťažovať poranenú časť tela.
- Na zmiernenie opuchu a bolesti je vhodný chladivý obklad. Nikdy neprikladajte ľad priamo na kožu, vždy cez látku alebo uterák.
- Vyhľadajte lekársku pomoc – Ak máte podozrenie na zlomeninu, vykĺbenie alebo vážnejšie poranenie, čo najskôr vyhľadajte odbornú pomoc. Kým sa röntgenologickým vyšetrením nepotvrdí či ide o zlomeninu alebo vyvrtnutie, správajte sa ku končatine ako k zlomenej.
POZOR! Nikdy sa nesnažte vykĺbeniny alebo zlomeniny „naprávať“ sami. Mohli by ste spôsobiť ešte väčšie poškodenie danej končatiny.
Aby ste sa vyhli poraneniam kostí, šliach a svalov, dbajte na prevenciu:
Deti by mali nosiť pri športovaní a rôznych aktivitách vonku ochranné pomôcky ako sú prilby, chrániče na kolená, lakte. Platí to už aj pre úplne malé deti, ktoré začínajú jazdiť na odrážadle, pre staršie deti na bicykli, kolobežke, korčuliach či skateboarde a pod.
Učte deti správne techniky pri fyzických aktivitách - dbajte na zvýšený dozor v prípade, ak sa vaše dieťa iba učí.
Pozornosť venujte aj edukácii o dodržiavaní pravidiel cestnej premávky už od ranného detstva.
Dbajte na bezpečné prostredie na hranie - odstráňte rôzne prekážky ako sú haluze, kamene a pod., kontrolujte povrch ihriska a veďte deti k rešpektovaniu súpera pri športových aktivitách, aby sa deti vyhli zbytočným zraneniam pri faulovaní a pod.
Pri poranení kostí, šliach a svalov je rýchly zásah, dôkladné vyšetrenie a liečba nesmierne dôležité pre rýchle zotavenie sa a predídenie komplikáciám a trvalým následkom. Vždy platí zásada, že ak sa niekedy neviete rozhodnúť o aké poranenie ide, určite konzultujte stav vášho dieťaťa s lekárom.