Nápor pacientov v pediatrických ambulanciách

Sezóna 1 - Epizóda 6

Ďalšia epizóda »

Priemerný vek pediatrov na Slovensku je 58 rokov. Ich akútny nedostatok vnímame najmä v náročnom chrípkovom období, keď je sa počet pacientov v čakárňach rýchlo zvyšuje a čas venovaný jednotlivým prípadom skracuje. 

Čím momentálne žijú pediatri na Slovensku? "Momentálne máme veľmi vysokú chorobnosť detí, a to nielen detí, pri ktorých sme na to zvyknutí, teda tých, ktorí nastúpili do škôlky, malých trojročných, ale naozaj všetky. Naprieč celým detským vekom, ale aj stredoškolákov. A tým žijeme. Je ich naozaj momentálne veľmi veľa, s ktorými sa stretávame v ambulanciách. A je to hlavne kvôli tomu, že dva roky pandémie sme boli na zatvorení, mali sme minimum sociálnych kontaktov. Keď sme mali, boli sme len vo svojich bublinách, deti nechodili do kolektívu, nosili sa respirátory...  čiže naozaj taká tá imunostimulácia, ktorá bežne býva a to, že sa deti učili vyrovnávať s jednotlivými vírusmi, baktériami, tak to nám chýba. A teraz jednoducho tie deti naraz všetky ochoreli, takže je to tam veľmi zaujímavé, veľmi emočné a veľmi náročné." prezradila nám počas 55. Nitrianskych lekárskych dní hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast MUDr. Elena Prokopová.

Problém s ich nedostatkom je nielen odborný problém. Ako ďalej podotkla MUDr. Prokopová, pomôcť v súčasnosti môžu lekárom aj samotní rodičia: "Tých detí je teraz naraz toľko veľa chorých, tak naozaj sa stane, že nie je možné, aby pediater zvládol vyšetriť všetky deti, ktoré možno majú len soplík a nemajú teplotu. V prípade, že dieťa začína mať nejaké príznaky ochorenia, zvýšenú teplotu, nádchu, treba aby ho rodič nechal doma, aby podal lieky na teplotu, ak je to potrebné, kvapky do nosa, vitamíny, nejaké podporné lieky na podporu imunity a počkám čo sa z toho vyvinie. Ak takýto stav pretrváva 2-3 dni, aby kontaktoval pediatra dieťaťa. Neznamená to, že musí ísť v dnešnej dobe za ním, zatelefonovať, napísať mail SMS. Popísať ťažkosti dieťaťa, ako dlho trvajú, čo sa deje... Na základe toho pediater dokáže vyhodnotiť stav dieťaťa a naozaj, buď poradiť liečbu, alebo poradiť, ako postupovať. Ale samozrejme, ak je obava rodiča výrazná, ak to dieťa je naozaj veľmi choré, že sa nespráva, ako obvykle, neklesá mu teplota, kašeľ je veľmi intenzívny, tak potom samozrejme navštíviť pediatra a následne riadiť pokynmi pediatra."