Ptyalismus gravidarum (nadmerné slinenie v tehotenstve)
10.01.2025

Tehotenský ptyalizmus je patologický stav, kedy dochádza v tehotenstve k nadmernej produkcii slín. Nadmerné množstvo slín môže spôsobovať ťažkosti pri prehĺtaní, tvorbe reči, spánku. Ptyalizmus sa diagnostikuje na základe klinického obrazu po vylúčení ostatných príčin. Liečba ptyalizmu je náročná a v mnohých prípadoch neúspešná.

Príčina
Príčina vzniku ptyalizmu nie je známa a existujú rôzne vysvetlenia mechanizmu jeho vzniku. Vzhľadom na to, že nadmerné slinenie môže v noci ustúpiť, sa predpokladá, že by mohol mať ptyalizmus psychosomatický pôvod. Niektorí vedci dávajú vznik nadmerného slinenia do súvisu s hormonálnymi zmenami v tehotenstve, uvažuje sa o úlohe hCG (ľudského choriového gonádotrpínu), progesterónu a estrogénu. Centrum pre kontrolu slinenia v mozgu sa anatomicky nachádza v blízkosti centra vracania, a tak by nevoľnosť a nadmerné slinenie v tehotenstve mohli vznikať z rovnakých príčin.
Prejavy
Ptyalizmus sa prejavuje nadmernou tvorbou slín – až 2 l slín denne. Priemerná tvorba slín zdravého človeka je menej ako 1 l slín denne. Prvé klinické prejavy obvykle začínajú v prvom trimestri tehotenstva a môžu spontánne vymiznúť alebo pretrvávať až do pôrodu. Nadmerné množstvo slín spôsobuje ťažkostí pri ich prehĺtaní a často sa pacientka nezaobíde bez pohára alebo servítky na odpľúvanie. Okrem toho môže nadmerné množstvo slín sťažovať tvorbu reči. Sprievodnými prejavmi ptyalizmu môže byť nevoľnosť (nauzea), vracanie, zlá chuť v ústach, viditeľné zväčšenie slinných žliaz. I keď vo väčšine prípadov dochádza v spánku k zmierneniu slinenia, môže slinenie u niektorých pacientiek pretrvávať aj v noci, čo vedie k spánkovej deprivácii, vzniku fyzickej a psychickej únavy.
Diagnostika
Ptyalismus gravidarum sa diagnostikuje na základe klinického obrazu. V rámci diagnostiky je potrebné odlíšiť ranné vracanie tehotných (vomitus matutinus), hyperemesis gravidarum, pica syndróm a poruchy príjmu potravy, ako je bulímia či anorexia nervosa.
Terapia
Liečba tehotenského ptyalizmu je náročná, zameriava sa na zmiernenie symptómov. Subjektívne zmiernenie nepríjemných pocitov v ústach môže priniesť cucanie kociek ľadu alebo žuvanie žuvačiek, ale nadmerná produkcia slín ostáva nezmenená. Lieky tlmiace centrálny nervový systém, ako sú barbitúraty a anticholinergiká, môžu viesť k zníženiu produkcie slín.