Echopraxia
20.09.2024
Echopraxia je symptóm, pri ktorom jedinec automaticky, mimovoľne napodobňuje pohyby či gestá inej osoby. Ide o typ tzv. zrkadlového správania, ktoré nie je kontrolované a dochádza k nemu bez úmyslu jedinca. Echopraxia je často spojená s neurologickými alebo psychiatrickými poruchami, ako je Tourettov syndróm, autizmus, schizofrénia a frontotemporálna demencia.
Príčina:
Mimovoľné napodobňovanie pohybov vzniká v dôsledku narušenia inhibičnej dráhy mozgu, ktorá za normálnych okolností bráni tomu, aby sme automaticky napodobňovali každé pozorované správanie. V zdravom mozgu existuje rovnováha medzi motorickým systémom riadiacim pohyby a kontrolnými mechanizmami v mozgových lalokoch, ktoré potláčajú impulzy nevhodných a nežiaducich pohybov. Ak dôjde k poruche tejto rovnováhy, mozog prestane efektívne zabraňovať napodobňovaniu, čo vedie k mimovoľným motorickým odpovediam na vonkajšie podnety.
Príznaky:
Klinický obraz sa vyznačuje nedobrovoľným a automatickým napodobňovaním pohybov alebo gest iných ľudí. Postihnutí jedinec si často neuvedomuje, že napodobňuje a nedokáže tieto činy kontrolovať. Echopraxia je sociálne obmedzujúca, pretože napodobovanie niekoho bez zámeru je v spoločenských situáciách nepríjemné.
Diagnostika:
Diagnostika prebieha na základe klinického pozorovania pacienta, pričom lekár sleduje, či pacient nedobrovoľne napodobňuje pohyby iných ľudí. V rámci diferenciálnej diagnostiky je potrebné vylúčiť prítomnosť neurologických a psychiatrických porúch, ako jeTourettov syndróm, schizofrénia, alebo autizmus. Podľa potreby sa používajú neuropsychologické testy a zobrazovacie metódy na posúdenie štrukturálnych a funkčných abnormalít mozgu.
Terapia:
Liečba sa zameriava na základnú príčinu ochorenia. Medikamentózna terapia zahŕňa podávanie antipsychotík, antikonvulzív alebo liekov na kontrolu tikov priTourettovom syndróme. Psychoterapia má pozitívny efekt na zvládanie symptómov.