Akútna retinálna nekróza (ARN)
17.05.2025

Akútna retinálna nekróza (ARN) je zriedkavé, ale závažné ochorenie oka, ktoré postihuje sietnicu a vedie k rýchlej progresívnej nekróze (odumieraniu) retinálneho tkaniva. Ide o infekčný zápalový syndróm, ktorý v prípade oneskorenej alebo nedostatočnej liečby môže viesť k trvalému poškodeniu zraku až slepote.
Príčina
Akútnu retinálnu nekrózu spôsobujú herpetické vírusy, najmä herpes simplex vírus (HSV-1 alebo HSV-2), varicella zoster vírus (VZV), Epstein-Barrovej vírus (EBV) a menej často cytomegalovírus (CMV).
Prejavy
Akútna retinálna nekróza rýchlo progredujúce vírusové ochorenie sietnice, ktoré môže viesť k strate zraku, typicky sa vyskytuje jednostranne (unilaterálne), ale môže sa rozšíriť aj na druhé oko. Príznaky sa vyvíjajú rýchlo, počas dní až týždňov:
- Poruchy zraku – zahmlené alebo rozmazané videnie.
- Náhle vzniknutá bolesť očí a v okolí očí.
- Bolestivé pohyby očí.
- Svetloplachosť (fotofóbia).
- Záblesky svetla (fotopsie).
- Plávajúce škvrny (floaters).
Komplikácie
- Trvalá strata zraku
- Odlúčenie sietnice.
- Poškodenie zrakového nervu (optická neuropatia).
- Šedý zákal (katarakta).
- Zelený zákal (glaukóm).
- Zákal sklovca (vitreous haze)
- Krvácanie do sklovca.
Diagnostika
Diagnóza akútnej retinálnej nekrózy je predovšetkým klinická. Vyšetrenie zahŕňa zhodnotenie predného segmentu oka, meranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie sietnice pomocou nepriamého oftalmoskopu so sklerálnou indentáciou, a zhodnotenie prítomnosti zápalu v sklovci (vitritída). Na potvrdenie diagnózy sa dopĺňa PCR vyšetrenie tekutiny prednej očnej komory a sklovca. Súčasťou diagnostiky môžu byť aj ďalšie zobrazovacie metódy, ako je optická koherenčná tomografia (OCT), fluoresceínová angiografia alebo ultrazvuk.
Terapia
Liečba akútnej retinálnej nekrózy musí byť okamžitá. Cieľom terapie je zastaviť šírenie infekcie a zabrániť poškodeniu druhého oka. Základom liečby sú antivirotiká, napríklad acyklovir, ktorý sa Alternatívne sa používajú aj iné antivirotiká ako valaciklovir alebo famciklovir. Pri postihnutí zrakového nerv alebo žltej škvrny oka (makula) sa injekcie antivirotík aplikujú intravitreálne (priamo do sklovca). Na zmiernenie zápalu sa spolu s antivirotikami podávajú kortikosteroidy. Vážnou komplikáciou ochorenia je odlúčenie sietnice, ktorá si vyžaduje operačný zákrok.