Herpes simplex

30.12.2023

Garant MUDr. Kristína Drugová MUDr. Kristína Drugová

Herpes simplex vírusy (HSV) sú dvojvláknové vírusy deoxyribonukleovej kyseliny (DNA), ktoré spôsobujú celoživotné infekcie a časté opakované infekcie. Existujú dva typy HSV: HSV-1- pôvodca oparov u ľudí a HSV-2- príčina genitálneho herpesu. Každý typ vírusu má iné klinické prejavy, spôsoby prenosu a epidemiológiu. 

HSV sú bežné a všadeprítomné patogény. Najčastejším klinickým prejavom infekcie HSV-1 je herpes labialis, bežne známy ako opar. 

Herpes labialis sa vyskytuje približne u 20 % až 40 % bežnej populácie a prejavuje sa ako opakujúce sa vezikulárne (pľuzgierové)  vyrážky na perách alebo okolo úst

HSV-2 je primárnou príčinou genitálneho herpesu, ktorý sa prejavuje ako recidivujúce genitálne vezikulárne a ulcerózne (vredové) lézie. Genitálny herpes je celosvetovo jednou z najbežnejších pohlavne prenosných infekcií

Rizikové faktory

Väčšina HSV-1 infekcií je mierna, aj keď nepríjemná a kozmeticky prekážajúca. 

Primárna orofaciálna (v oblasti tváre a úst) infekcia HSV-1 sa získava prevažne v detstve a je často asymptomatická (bezpríznaková). 

Ženy sú o niečo náchylnejšie na genitálny herpes ako muži. Medzi ďalšie rizikové faktory infekcie HSV-2 patrí vysoký počet celoživotných sexuálnych partnerov a skorý vek prvého pohlavného styku.

Príznaky a prenos infekcie

Primárna infekcia HSV vzniká infekciou ústnej alebo genitálnej sliznice. Vírus sa musí dostať do kontaktu s povrchmi slizníc alebo s odretou kožou, kde sa množí a vyvolá infekciu. HSV-1 sa šíri predovšetkým priamym kontaktom s kontaminovanými sekrétmi alebo slinamiHSV-2 sa zvyčajne šíri sexuálnym kontaktom z infikovanej kože genitálií alebo sekrétov.

Príznaky  primárnej infekcie sú variabilné, od asymptomatickej infekcie až po závažnú gingivostomatitídu (zápal ďasien a sliznice ústnej dutiny) alebo genitálnu infekciu, často s pridruženými symptómami vrátane horúčky, malátnosti, bolesti hlavy a myalgie (bolesti svalov). 

Orálnym ohniskám HSV často predchádza prodróm pozostávajúci z lokalizovaného pálenia, citlivosti, brnenia a parestézie (zníženie citlivosti) v mieste reaktivácie. Ďalšie súvisiace príznaky môžu zahŕňať bolesť hlavy, horúčku, nevoľnosť, lymfadenopatiu a únavu. Vypuknutiu genitálneho herpesu tiež bežne predchádzajú prodromálne symptómy vrátane pocitov brnenia, pálenia a svalových kŕčov.

  1. Herpes labialis

Opakujúce sa lézie HSV-1 sa zvyčajne vyvíjajú na spodnej pere, ale možno ich nájsť aj na hornej pere, nose, lícach, brade a očnom viečku. Výsledná zápalová reakcia vedie k charakteristickým vezikulárnym (niekedy až pustulárnym- prítomnosť hnisu) léziám. Doba hojenia lézií herpes labialis je rôzna. Väčšina sa zahojí do 7 alebo 8 dní

  1. Genitálny herpes

Primárny genitálny herpes je najčastejšie spôsobený infekciou HSV-2, hoci až 50 % primárnych genitálnych vzplanutí môže byť spôsobených HSV-1, pravdepodobne prenášaným orálno-genitálnym kontaktom. Prvé prepuknutie genitálneho herpesu u pacienta je zvyčajne závažnejšie ako následné recidívy

U mužov sú lézie genitálneho herpesu často vezikulárne (pľuzgiere s čírou tekutinou) alebo pustulárne (vyplnené hnisom). Zvyčajne sú bolestivé. U žien sa lézie genitálneho herpesu pravdepodobnejšie prejavia ako malý vred alebo trhlina na vulve alebo perineu

  1. Iné prejavy infekcie vírusom Herpes Simplex

Infekcie HSV sa môžu vyskytnúť inde a v niektorých prípadoch sa môžu prejaviť život ohrozujúcou infekciou. Ekzém herpeticum

(tiež označovaná ako Kaposiho variceliformná erupcia) je termín používaný pre kožnú infekciu spôsobenú HSV u pacientov s inými chronickými dermatologickými ochoreniami, vrátane atopickej dermatitídy. Herpetický whitlow označuje infekciu prstov, často ukazováka. Herpes prstov spôsobený HSV-1 bol bežnejší pred rozšíreným používaním ochranných rukavíc u zubného a lekárskeho personálu. Väčšina prípadov herpetickej infekcie prstov je teraz spôsobená infekciou HSV-2, pravdepodobne získanou sexuálnou aktivitou.

Herpetická encefalitída môže byť spôsobená buď HSV-1 alebo HSV-2, hoci HSV-1 prevažuje. Toto ochorenie je zriedkavé a môže mať zákerný alebo rýchly nástup, často predzvesťou zmien osobnosti alebo výkyvov nálady. Neonatálny herpes je zriedkavá, ale obzvlášť obávaná komplikácia genitálnej infekcie HSV. Tieto prípady sú zvyčajne spôsobené HSV-2 preneseným na dieťa buď počas tehotenstva, alebo častejšie v čase pôrodu. 

Diagnostika

Základom diagnostiky je typický klinický obraz a anamnestické údaje od pacienta, čo predchádzalo vzniku vyrážky. Väčšina pacientov s herpes labialis nenavštívi lekára a diagnostiku s liečbou zvládnu svojpomocne. S herpes genitalis sa často stretávajú gynekológovi a lekári na venerologických ambulanciách. V tomto prípade sú dôležité anamnestické údaje o sexuálnom živote a doplnenie vyšetrení aj na ostatné sexálne prenosné ochorenia. 

Existuje množstvo laboratórnych testov, ktoré možno použiť na potvrdenie diagnózy HSV. Izolácia a kultivácia vírusu zostáva užitočná na diagnostiku kožného ochorenia. Vírus možno izolovať a kultivovať z infikovaného tkaniva alebo tekutiny (vezikuly, ulcerácie, rohovka, hrdlo a iné miesta). 

Polymerázová reťazová reakcia (PCR) teraz často umožňuje etiologickú príčinnú diagnostiku genitálnych vredov, papúl, vezikúl a erózií. 

Liečba

V posledných rokoch sa dosiahol veľký pokrok vo vývoji bezpečných a účinných antivírusových liekov. Acyclovir je prototypom antivírusového lieku. Acyclovir je dostupný v topických, perorálnych a intravenóznych formách. 

Epizodická alebo profylaktická liečba antivírusovou liekovou terapiou je súčasným štandardom starostlivosti o opakujúce sa infekcie herpes labialis. K dispozícii sú rôzne lokálne voľno predajné prípravky, ale vo väčšine prípadov nie je mechanizmus účinku jasný a neboli vykonané prísne klinické štúdie na určenie účinnosti. 

Prevencia

Pokusy o očkovanie proti infekciám herpes simplex boli vo všeobecnosti neúspešné. Sľubná HSV-2 podjednotková vakcína bola nedávno študovaná u viac ako 7000 mladých žien. Žiaľ, nedokázal zabrániť získaniu infekcie HSV-2 a ochoreniam pohlavných orgánov spôsobeným HSV-2.

Ak viete, že má niekto vo vašom blízkom okolí labiálny herpes, vyvarujte sa pitiu z jedného pohára, úzkemu kontaktu, pri ktorom by mohlo dôjsť ku kontaktu lézie s vašou sliznicou. 

Na zabránenie šírenia genitálneho herpesu je najdôležitejší chránený pohlavný styk.