Genitálne bradavice
22.03.2023
Genitálne bradavice sú jedným z najčastejších typov sexuálne prenosných ochorení. Sexuálne aktívny človek sa infikuje ľudským papillomavírusom – HPV. Niektoré typy HPV spôsobujú genitálne bradavice, iné môžu spôsobovať rakovinu.
Bradavice zasahujú vlhké tkanivá genitálnej oblasti. Sú sfarbené ako okolité tkanivo alebo môžu mať karfiolovitý vzhľad. Vo veľa prípadoch sú bradavičky malé a ťažko viditeľné.
Príznaky
- Bradavice – malé, telové, hnedé alebo ružové vypukliny v oblasti genitálií
- u žien v oblasti vulvy, steny vagíny, v oblasti hrádze, v análnej oblasti a na cervixe
- u mužov sa môžu vyskytnúť na penise, miešku alebo v análnej oblasti
- v ústach alebo faringu človeka pri orálnom pohlavnom styku s infikovanou osobou
- Bradavice karfiolovitého vzhľadu spôsobené spojením niekoľkých menších blízko seba
- Svrbenie, nepríjemný pocit v danej oblasti
- Krvácanie pri pohlavnom styku
Príčiny
Existuje viac ako 40 typov HPV, ktoré postihujú genitálnu oblasť. Genitálne bradavice sú prenášané sexuálnym kontaktom. Nemusia byť viditeľné na to aby mohli infikovať sexuálneho partnera.
Rizikovými faktormi sú:
- nechránený pohlavný styk s viacerými partnermi
- iné sexuálne prenosné ochorenie v minulosti alebo súčasnosti
- sexuálna aktivita v skorom veku
- pacienti s poruchou imunitného systému
Diagnostika
Genitálne bradavice sú najčastejšie badateľné voľným okom. U žien je veľmi dôležitá pravidelná prehliadka u gynekológa. Ako preventívne ošetrenie gynekológ vykonáva PAP test a HPV test.
Pap test pomáha diagnostikovať vaginálne a cervikálne zmeny spôsobené bradavicami a zachytí aj skoré štádia rakoviny krčka maternice.
HPV test sa vykonáva pri podozrení na rakovinu, kedy sa časť z buniek odobraných pri Pap teste opätovne testuje.
Priebeh
Vírus HPV napadá zdravé bunky a spôsobuje ich poškodenie, bujnenie, zmeny na tkanivách a následné vytváranie výrastkov. Zdravý organizmus si za ideálnych podmienok (dobrý imunitný systém, zdravá výživa, rovnováha hormónov, nefajčiar, bez infekcií) vytvorí protilátky a infekciu eliminuje.
Ochorenie má inkubačnú dobu od 3 týždňov, po niekoľko mesiacov. Pri začiatku výsevu bradavíc je najväčšia infekčnosť ochorenia.
Prevencia
Prevenciou ochorenia je zníženie počtu sexuálnych partnerov a používanie prezervatívu pri každom pohlavnom styku. Veľmi účinné a odporúčané je očkovanie chlapcov a dievčat pred prvým pohlavným stykom od veku 9 rokov. Genitálne bradavice majú tendenciu k návratu hlavne u osôb s oslabenou imunitou.
Liečba
Liečba genitálnych bradavíc by mala prebiehať u oboch sexuálnych partnerov. Pokiaľ vám genitálne bradavice nespôsobujú bolesť, svrbenie alebo diskomfort nie je potrebné ich odstraňovať. Stále je však potrebné pred nimi chrániť vášho sexuálneho partnera a to aj pri orálnom styku.
Bradavice môžu byť odstránené liekmi alebo chirurgicky. Lieky ako roztoky a maste sa aplikujú priamo na postihnuté miesto. Chirurgická liečba sa vykonáva pomocou tekutého dusíka, elektrokauteru, chirurgického odstránenia pod anestézou alebo pomocou lasera.
Ktorákoľvek liečba dokáže redukovať len viditeľné prejavy infekcie HPV a nie úplne ju odstrániť preto je očkovanie proti HPV veľmi dôležitou prevenciou.