Laserové odstránenie bradavice

Sezóna 1 - Epizóda 19

25.05.2023

Ďalšia epizóda »

Diagnostiku bradavíc vykonáva dermatovenerológ a podľa klinického obrazu indikuje aj spôsob odstránenia. Jednou z mnohých možností je laserové odstránenie, ktoré sa vykonáva pomocou CO2 laseru, potom, ako sa miesto odstránenia lokálne znecitlivie.

Pre lekára je veľmi dôležité vedieť, či pacient nie je alergický na podávané lokálne anestetikum. Samotné odstránenie trvá pár minút, môže byť v hlbších vrstvách trochu bolestivé, pretože bradavice sa nenachádzajú len na povrchových štruktúrach kože a hlbšie anestetikum nemusí úplne pôsobiť. Avšak pre odstránenie je veľmi dôležité, aby sa odstránilo celé kontaminované ložisko, pretože akékoľvek pozostatky môžu viesť k recidívam. 

Nie každá ambulancia disponuje laserovým prístrojom, najčastejšie býva k dispozícii tekutý dusík. Laserové odstránenie sa mnohokrát vykonáva v súkromných dermatologických centrách, kde takýto zákrok nie je hradený z verejného zdravotného poistenia.

Po ošetrení 

Miesto odstránenia sa niekedy zasype antibakeriálnym púdrom, aby sa predchádzalo vzniku infekcie. Ide o klasickú ranu, ktorú je nutné chrániť pred vonkajšími vplyvmi, ideálne je miesto nezaťažovať, avšak horšie je to pri miestach na ploskách nohy. V týchto lokalitách sa aj hojenie môže mierne predĺžiť. Miesto odstránenia sa snažíme chrániť pred vodou, až kým sa neobnoví celistvosť kože.