Bradavice
Humánne papilomavírusy (HPV) vyvolávajú na koži a slizniciach človeka bujnenia charakteru infekčných epiteliómov, ktoré sú v absolútnej väčšine prípadov benígne, môžu ale vyústiť aj do zhubného nádoru (morbus Bowen, karcinóm krčka maternice). Zdrojom nákazy sú infikovaní jedinci a infekcia sa prenáša priamym kontaktom alebo kontaminovanými šupinami (kúpaliská, telocvične). Veľmi častá je aj autoinokulácia.
Verrucae (bradavice)
Bradavice sú infekčné epiteliómy kože, ktoré sú vyvolané rôznymi typmi HPV, najčastejšie typmi 1 – 4, 26 – 29, ich klinický obraz sa v určitých smeroch líši, v závislosti od lokality.
Verrucae vulgares
Obyčajné bradavice, predilekčne lokalizované na akrách, v oblastiach so slabšou cirkuláciou – prsty rúk a nôh, môžu sa ale vyskytnúť na ktoromkoľvek mieste kožného povrchu. Môžu sa vyskytnúť aj v mnohopočetnom zoskupení, najčastejšie u ľudí s poruchou bunkovej imunity alebo liečených imunosupresívami. Inkubačný čas je v rozmedzí niekoľkých týždňov až mesiacov. V mieste inokulácie vírusu sa objaví drobná, tuhá, ostro ohraničená papula farby okolitej kože, zo začiatku má hladký povrch a postupne sa zväčšuje a začína mať drsný povrch, začína mať žltozelenú farbu. Bradavice na chodidlách majú často krát presvitajúce čierne bodky a bývajú veľmi bolestivé.
Liečba
Konzervatívna terapia pozostáva z aplikácie keratolytických mastí (napríklad s kyselinou salicylovou) alebo lokálne cytostatiká. Radikálne je možné bradavice odstrániť v miestnom znecitlivení exkochleačnou lyžičkou, elektrokoaguláciou, laserom alebo pomocou kryoterapie tekutým dusíkom.
Verrucae planae iuveniles
Ploché bradavice mladistvých sú mnohopočetné drobné infekčné epiteliómy kože, vyskytujúce sa typicky na tvári u mladých ľudí. Najčastejšie sa vyskytujú na chrbtoch rúk a predlaktí, na čele a v spánkovej oblasti, majú priemer niekoľko milimetrov, sú oválneho tvaru a žltohnedej farby. Môžu svrbieť a tým sa následne aj autoinokuláciou rozširovať.
Liečba
Lokálne sa aplikuje retinoid tretionín, kryoterapia kvapalným dusíkom, abrázia ostrou lyžičkou alebo elektrokoagulácia.
Laserové odstránenie bradavíc
Diagnostiku bradavíc vykonáva dermatovenerológ a podľa klinického obrazu indikuje aj spôsob odstránenia. Jednou z mnohých možností je laserové odstránenie, ktoré sa vykonáva pomocou CO2 laseru, potom, ako sa miesto odstránenia lokálne znecitlivie.
Pre lekára je veľmi dôležité vedieť, či pacient nie je alergický na podávané lokálne anestetikum. Samotné odstránenie trvá pár minút, môže byť v hlbších vrstvách trochu bolestivé, pretože bradavice sa nenachádzajú len na povrchových štruktúrach kože a hlbšie anestetikum nemusí úplne pôsobiť. Avšak pre odstránenie je veľmi dôležité, aby sa odstránilo celé kontaminované ložisko, pretože akékoľvek pozostatky môžu viesť k recidívam.
Nie každá ambulancia disponuje laserovým prístrojom, najčastejšie býva k dispozícii tekutý dusík. Laserové odstránenie sa mnohokrát vykonáva v súkromných dermatologických centrách, kde takýto zákrok nie je hradený z verejného zdravotného poistenia.
Po ošetrení
Miesto odstránenia sa niekedy zasype antibakeriálnym púdrom, aby sa predchádzalo vzniku infekcie. Ide o klasickú ranu, ktorú je nutné chrániť pred vonkajšími vplyvmi, ideálne je miesto nezaťažovať, avšak horšie je to pri miestach na ploskách nohy. V týchto lokalitách sa aj hojenie môže mierne predĺžiť. Miesto odstránenia sa snažíme chrániť pred vodou, až kým sa neobnoví celistvosť kože.