Alkoholová neuropatia
03.02.2025

Chronická konzumácia alkoholu poškodzuje okrem iných orgánov aj periférny nervový systém. Neuropatia označuje poruchu funkcie nervových vlákien. Popisuje sa, že sa vyskytuje u dvoch tretín pacientov trpiacich alkoholizmom, častejšie sú postihnuté ženy. Abúzus alkoholu môže viesť k vzniku mononeuropatie (poškodeniu jedného nervu) alebo polyneuropatie (poškodeniu viacerých nervov. Poškodenie pravdepodobne súvisí s poruchou metabolizmu vitamínu B1 a toxickým účinkov metabolitov alkoholu.
Príčina
Negatívne účinky dlhodobej konzumácie nadmerného množstva alkoholu sú dobre známe. Predpokladá sa, že poškodenie organizmu alkoholom môže byť zo 40-60% ovplyvnené genetickou predispozíciou. Rizikovým faktorom pre vznik alkoholovej neuropatie je konzumácia viac ako 15kg alkoholu na kilogram telesnej hmotnosti za život. Presný mechanizmus, ktorým spôsobuje alkohol neuropatiu však nie je známy. Uvažuje sa o úlohe interakcie alkoholu s metabolizmom vitamínu B1 (tiamínu). Alkohol bráni absorpcii tiamínu z gastrointestinálneho traktu, využitiu v tkanivách a skladovaniu v pečeni. Tiamín je kľúčový pre viaceré oxidačno-redukčné reakcie a zohráva úlohu v metabolizme nielen periférneho nervu. Ďalším možným vysvetlením je toxické pôsobenie metabolitov alkoholu, ako je acetaldehyd.
Prejavy
Vo väčšine prípadov sa postihnutie prejaví na dolných končatinách, objavujú sa parestézie (pocity tŕpnutia), bolesť, strata citlivosti. Nie je vylúčené ani postihnutie horných končatín. V závažnejších prípadoch vzniká autonómna dysfunkcia, ktorá sa prejavuje poruchou črevnej motility (zápcha alebo hnačka), zníženým alebo nadmerným potením, zmenami krvného tlaku, erektilnou dysfunkciou. Progresia alkoholovej neuropatie môže viesť k vzniku ťažkostí s prehĺtaním (dysfágie), poruchy tvorby artikulovanej reči (dysartrie) či ochabnutiu (atrofii) svalov.
Diagnostika
V anamnéze pátrame po množstve a dobe užívania alkoholu, prípadne iných ochoreniach, ktoré by mohli vysvetľovať vznik ťažkostí, ako je nekompenzovaný diabetes mellitus. Pri fyzikálnom vyšetrení môžeme pozorovať stratu citlivosti na bolesť, vibrácie, slabosť v oblasti palcov nôh a členkov, ochabnutie svalstva stupaje a vymiznutie hlbokých šľachových reflexov (napríklad reflex Achillovej šľachy). Laboratórne je dôležité vyšetriť hladinu elekrolytov, vitaminu B1, B9 a B12, funkciu pečene. Na posúdenie funkcie periférnych nervov využívame elektromyografiu (EMG).
Terapia
Základom terapie je abstinencia od alkoholu, niekoľko mesačná až niekoľko ročná abstinencia vedie k zlepšeniu klinických prejavov. Súčasťou liečby je aj na živiny bohatá strava a suplementácia vitamíno B1, B9 a B12. K zlepšeniu funkcie nervových vlákien môže prispieť aj fyzioterapia. Celková prognóza je priaznivá, môže dôjsť úplnej obnove funkcie nervov.