Mumps (zápal príušných žliaz)

25.02.2023

Ide o kvapôčkovú infekciu spôsobovanú paramyxovírusmi. Ochorenie je známe aj pod názvom príušnice alebo zápal príušných žliaz a to z dôvodu, že práve príušné, ale aj ostatné , slinné žľazy, sú miestom najznámejšieho prejavu. Vírus sa začína množiť na sliznici dýchacích ciest a odtiaľ putuje cez regionálne lymfatické uzliny až do krvi. Infikuje príušné ale aj iné slinné žľazy, gonády, pankreas, mliečne žľazy či obličky. Po prekonaní zanecháva pomerne silnú imunitu.

Príznaky

  • Opuch príušnej žľazy
  • Bolesť pri prehĺtaní aj rozprávaní
  • Zvýšená teplota
  • Bolesť hlavy
  • Nevoľnosť
  • Meningitída
  • Zápal semenníkov
  • Zápal vaječníkov

Príčiny

Ochorenie vzniká po infekcii vírusom, ktorý zaraďujeme medzi paramyxovírusy. Človek je jediným zdrojom infekcie a vírusy sa prenášajú prostredníctvom kvapôčok. Rizikovými sú teda uzavreté priestory, blízky kontakt s infikovaným (aj bezpríznakoví prenášajú ochorenie) a nezodpovednosť nakazených ľudí. Medzi významnú prevenciu by sme teda mohli zaradiť dodržovanie hygienických návykov či prekrývanie si úst pri kýchaní

Diagnostika

Lekár posudzuje klinický obraz pacienta aj jeho anamnézu. Pre pacientov je typický takzvaný "škrečkový" vzhľad. Na laboratórnu diagnostiku je potrebný odber slín alebo moču, na zistenie vzostupu protilátok. Hladiny CRP sú zvyčajne v norme.

Priebeh

Inkubačná doba od nákazy vírusom môže trvať približne dva týždnePrvotné príznaky sú zväčša nešpecifické ako bolesť hlavy, horúčka, zimnica či slabosť. Nasleduje zdurenie slinných žliaz, ktoré je esteticky najpozorovateľnejším príznakom ochorenia. Ďalšími zápalmi postihnutými orgánmi sú napríklad pankreas, mliečne žľazy a obličky. Orchitída (zápal semenníkov) po puberte býva bolestivá a môže viesť k atrofii semenníkov alebo sterilite. Ochorenie ustupuje po jednom až dvoch týždňoch.

Liečba

Najvýznamnejším počinom pri boji s príušnicami je aplikácia MMR vakcíny. Tá sa podáva už v ranom detstve a okrem mumpsu bojuje aj sa osýpkami a rubeole. Samotná liečba pozostáva s bojom voči symptómom ako napríklad nastolenie pokojového režimu, dopĺňanie tekutín, užívanie liekov proti bolesti alebo prikladanie obkladov k opuchnutým slinným žľazám.