Postcholecystektomický syndróm (PCS)
27.09.2024
Postcholecystektomický syndróm (PCS) je súbor príznakov, ktoré sa môžu objaviť u pacientov po cholecystektómii, teda po chirurgickom odstránení žlčníka. Tieto príznaky sa prejavujú v rôznej miere a môžu pretrvávať niekoľko týždňov, mesiacov alebo dokonca dlhodobo po operácii. Pacienti môžu pociťovať tráviace ťažkosti, bolesti brucha, nevoľnosť a iné nepríjemné symptómy spojené so zmenami v tráviacom systéme po zákroku.
Príčina:
PCS vzniká v dôsledku zmien v tráviacom systéme po odstránení žlčníka. Žlčník funguje ako rezervoár, v ktorom sa zhromažďuje žlč produkovaná pečeňou a uvoľňuje sa do tenkého čreva v momente, keď je potrebná na trávenie tukov. Po cholecystektómii, teda odstránení žlčníka, tento mechanizmus ukladania a kontrolovaného uvoľňovania žlče zaniká. Žlč prúdi z pečene priamo do tenkého čreva, často kontinuálne, a nie vždy vo chvíli, keď je potrebná na trávenie. Táto neustála prítomnosť žlče môže dráždiť črevnú sliznicu a spôsobovať tráviace problémy.
Príznaky:
- bolesť brucha
- pálenie záhy
- nadúvanie a plynatosť
- hnačka
- nauzea a zvracanie
- nevoľnosť po mastných jedlách
- poruchy trávenia (dyspepsia)
- žltačka (ikterus)
- nadmerná únava
Diagnostika:
Podozrenie na PCS vzniká na základe klinických príznakov pacienta a anamnézy cholecystektómie. Na potvrdenie diagnózy sa využívajú zobrazovacie metódy, ako ultrasonografia brucha či endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP), ktoré môžu odhaliť zvyšné kamene alebo abnormality v žlčových cestách. Laboratórne testy, vrátane vyšetrenia pečeňových enzýmov a bilirubínov zisťujú prípadnú dysfunkciu žlčových ciest.
Terapia:
V miernych prípadoch sa liečba zameriava na úpravu stravy, najmä zníženie príjmu tukov a dráždivých potravín. Na zmiernenie tráviacich ťažkostí sa podávajú lieky znižujúce množstvo žalúdočnej kyseliny (antacidá alebo inhibítory protónovej pumpy) a žlčové kyseliny na lepšie trávenie tukov. Ak sú prítomné zvyšné žlčové kamene alebo zúženie žlčových ciest, je potrebný endoskopický zákrok (ERCP) alebo dokonca ďalšia operácia.