Vyšetrenie antinukleárnych protilátok
06.02.2025

Vyšetrenie antinukleárnych protilátok je vykonávané najmä u ľudí s podozrením na niektoré autoimunitné choroby vrátane chorôb reumatických ochorení.
Čo sú antinukleárne protilátky?
Antinukleárne protilátky (ANA) sú pestrou skupinou autoprotilátok, ktoré sú zamerané proti niektorej časti bunkových jadier a súvisiacich organel (nucleus - jadro) autoimunitných chorôb. Je ich viac podtypov a my vieme, že zvýšené hladiny ANA a prípadne zvýšená hladina konkrétnej antinukleárnej protilátky nám môžu pomôcť v diagnostike niektorých autoimunitných chorôb.
Niektoré známejšie typy antinukleárnych protilátok
- Anti-dsDNA protilátky – Anti-dsDNA protilátky sú zamerané proti dvojšpirálovej DNA (skratka „ds“ = „double strand“). Ich zvýšená hodnota je typická pre systémový lupus erythematosus, ale môže sa vyskytnúť aj pri iných reumatických chorobách.
- Anti-ENA protilátky – Tieto protilátky sú zamerané proti tzv. extrahovateľným nukleárnym antigénom (ENA), čo sú rozpustné zložky bunkových jadier a cytoplazmy a zahŕňajú napríklad:
- Anti-Jo-1 protilátky – Sú typické pre polymyozitídu a dermatomyozitídu.
- Anti-Ro (SS-A) a Anti-La (SS-B) protilátky – Tieto protilátky sa vyskytujú pri Sjögrenovom syndróme, ale môžeme ich nájsť aj pri iných chorobách (lupus erythematosus).
- Anti-Sm protilátky – Anti-Sm protilátky sa vyskytujú asi u tretiny až polovice ľudí so systémovým lupus erythematosus. To síce nie je veľa, ale na druhú stranu platí, že by takmer nikdy nemali vyjsť pozitívne u zdravého človeka.
- Anti-Scl-70 protilátky – Tieto autoprotilátky nachádzame predovšetkým pri niektorých ťažších formách sklerodermie.
- Anti-histónové protilátky – Tieto protilátky sú zamerané proti histónom (bielkoviny bunkového jadra) a typicky ich možno nájsť u lupus erythematosus. Veľmi častý bol ich nález u takého lupusu, ktorý bol vyvolaný liekmi.
- Anti-Sp100 protilátky – Sp100 patrí medzi jadrové proteíny. Protilátky anti-Sp100 sa vyskytujú asi u tretiny ľudí s primárnou biliárnou cirhózou.
- Anti-centromerové protilátky – Anti-centromerové protilátky sú zamerané proti centroméram, čo sú miesta na chromozómoch, kde sa stýkajú jednotlivé chromatídy. Typicky sa vyskytujú u limitovanej formy systémovej sklerodermie (CREST syndróm).
Vyšetrenie autoprotilátok
Jednotlivé autoprotilátky sú detekované rôznymi metódami, pre naše pochopenie bude asi stačiť jednoduché tvrdenie, že ide o metódy sérologické, ktoré vyžadujú laboratórne vyšetrenie vzorky žilovej krvi. Základom je skríningové vyšetrenie ANA protilátok, k čomu je možné potom pridať aj vyšetrenie ich jednotlivých podtypov.
Nevýhody
Asi základnou nevýhodou je, že výsledky samy o sebe nemôžu určiť diagnózu a zvyčajne predstavujú iba jedno z diagnostických kritérií danej choroby. Zjednodušene povedané sa bude vyskytovať určité percento s negatívnym výsledkom a prítomnou chorobou a na druhú stranu mnoho ľudí s pozitívnym nálezom zvýšených antinukleárnych protilátok, ale neprítomnosťou príznakov.