Močové kamene a ich liečba

Sezóna 1 - Epizóda 16

Ďalšia epizóda »

Močové kamene, známe aj ako urolitiáza, sú tvrdé, kryštálovo podobné útvary, ktoré sa tvoria v močovom trakte. Mohli by sa vyskytnúť v obličkách, močových cestách, močovom mechúre alebo močovej trubici. Tieto kamene sa môžu líšiť vo veľkosti a zložení. Ich tvorba je spojená s rôznymi faktormi, vrátane stravovacích návykov, genetiky a hydratácie organizmu.

Diagnostika močových kameňov:

  1. Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie: Lekár sa opýta pacienta na jeho zdravotnú históriu, príznaky a bolesti. Môže vykonať fyzikálne vyšetrenie na odhalenie príznakov, ktoré môžu súvisieť s kamennými problémami.

  2. Obrazové vyšetrenia:

    • CT (počítačová tomografia) brušnej oblasti: Toto je najčastejšie používané vyšetrenie na diagnostikovanie močových kameňov. CT sken môže presne určiť prítomnosť a polohu kameňov.
    • RTG: Močové kamene, ktoré obsahujú vápnik, môžu byť viditeľné na obrazoch RTG.
    • Ultrazvuk: Ultrazvukové vyšetrenie môže byť použité na detekciu kamienkov v obličkách alebo močovom mechúre.
  3. Analýza moču: Močová analýza môže odhaliť prítomnosť zápalu, krvácania, infekcie a niektorých chemických zložiek, ktoré môžu prispieť k tvorbe močových kameňov.

  4. Záchyt a analýza kamene: Ak je možné odchytiť močový kameň, môže byť odoslaný na laboratórne testy na určenie jeho zloženia. Tieto výsledky môžu byť užitočné pri rozhodovaní o liečebných možnostiach a preventívnych opatreniach.

Močové kamene môžu vzniknúť, keď určité látky vo vašej moči (ako sú vápnik, močovina, kyselina močová, alebo struvit) koncentrujú a začnú sa spojovať a tvoriť krystaly. Tieto krystaly sa môžu zväčšovať a formovať kamene, ktoré sa môžu pohybovať v močových cestách a spôsobiť bolesť a nepohodlie. Existuje viacero rizikových faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť tvorby močových kameňov, vrátane genetiky, stravovacích návykov, nedostatočného príjmu tekutín, niektorých zdravotných stavov a infekcií močových ciest.

Liečba močových kameňov závisí od ich veľkosti, polohy a zloženia. Menšie kamene sa môžu prirodzene vylúčiť močou, ale väčšie a bolestivé kamene môžu vyžadovať lekársku intervenciu. Možné liečebné metódy zahŕňajú lieky, ktoré pomáhajú rozpúšťať kamene, extrakciu kameňov cez uretroskopiu alebo endoskopiu, alebo chirurgický zákrok na ich odstránenie. Po liečbe môže byť dôležitý prevencie opakovanej tvorby kamienkov, vrátane zmeny stravovacích návykov a zvýšeného príjmu tekutín.

Viac v dnešnej epizóde relácie Ordinácia s MUDr. Romanom a jeho hosťom, urológom MUDr. Davidom Anovčinom.