L80 Vitiligo

Sezóna 1 - Epizóda 43

01.11.2023

Ďalšia epizóda »

Vitiligo je chronické kožné ochorenie, ktoré spôsobuje stratu farby kože. Ide o autoimunitnú poruchu, pri ktorej imunitný systém napáda a ničí melanocyty, bunky produkujúce pigment melanín. Tento proces vedie k tvorbe bielych škvŕn na pokožke, a to nielen na povrchu tela, ale aj na slizniciach a vlasovej pokožke.

Príčiny vitiliga nie sú úplne jasné, ale zdá sa, že genetické faktory, stres a poruchy imunitného systému môžu zohrať rolu pri jeho vývoji. Vitiligo nie je nákazlivé, ale môže mať výrazný vplyv na sebavedomie a kvalitu života postihnutých osôb.

Liečba vitiliga zahŕňa rôzne metódy, ako sú lokálne kortikosteroidy, fototerapia, laserová terapia, alebo chirurgické zákroky, ako je transplantácia kože. Cieľom liečby je obnoviť farbu postihnutých oblastí a minimalizovať rozšírenie ochorenia. Vitiligo nie je možné úplne vyliečiť, ale s vhodnou liečbou a starostlivosťou je možné dosiahnuť zlepšenie a zvýšiť sebavedomie pacientov. Je dôležité konzultovať s dermatológom o vhodných liečebných možnostiach.