H65 - H66 Zápal stredného ucha

Sezóna 1 - Epizóda 51

Ďalšia epizóda »

Zápal stredného ucha, známy aj ako otitis media, je stav, pri ktorom sa stredné ucho začne zapaľovať. Tento stav je častejší u detí, ale môže postihnúť aj dospelých.

Príčiny otitis media môžu zahŕňať:

  1. Infekcie: Baktérie alebo vírusy môžu spôsobiť zápal stredného ucha. Obvykle to môže nastať po prechladnutí alebo infekcii horných dýchacích ciest.

  2. Blokovanie Eustachovej trubice: Zablokovanie, či už kvôli zvýšenej hlienu (napríklad počas prechladnutia) alebo iným faktorom, môže viesť k zadržiavaniu tekutiny v strednom uchu, čo vytvára ideálne prostredie pre rast baktérií alebo vírusov.

  3. Alergie: Niektoré alergie môžu spôsobiť opuch a zápal sliznice v horných dýchacích cestách a strednom uchu.

Príznaky otitis media môžu zahŕňať:

  • Bolesť v uchu: Môže byť mierne až silné.
  • Znížený sluch: V dôsledku nahromadenia tekutiny v strednom uchu.
  • Výtok z ucha: Ak praskne bubienok a hnis sa vylieval von.
  • Horúčka: Obzvlášť u detí.
  • Izolovanosť: Deti môžu byť nevoľné, nechutia sa im jesť alebo sa môžu správať nezvyčajne.

Liečba zápalu stredného ucha môže zahŕňať antibiotiká v prípade bakteriálnej infekcie, lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti, teplé obklady na uvoľnenie bolesti a odporúčania na odpočinok a zvlhčovanie vzduchu v prípade, že je to spôsobené suchým vzduchom.

Dôležité je vyhľadať lekársku pomoc, najmä ak sa príznaky zhoršujú, nezanikajú alebo sa objaví výtok z ucha, pretože nelecená otitis media môže viesť k vážnym komplikáciám, vrátane poškodenia sluchu alebo rozšírenia infekcie do iných častí tela.