Starostlivosť o detské zuby v rodine

Sezóna 1 - Epizóda 9

10.10.2023

Ďalšia epizóda »

Starostlivosť o detské (mliečne) zuby má významný vplyv na celkové zdravie, vývoj a spokojnosť dieťaťa. Mliečne zúbky sú síce dočasné, ale majú kľúčovú úlohu pri žuvaní potravy, správnom prehĺtaní, rozvoji reči a udržujú miesto v chrupe pre trvalé zuby. Ak mliečny zub vypadne príliš skoro, môže sa trvalý zub posunúť a prerezať na nesprávnom mieste. Ako to vlastne s tými detskými zúbkami je nám dnes priblíži pedostomatologička, MDDr. Sylvia Gáliková.

Mliečny chrup pozostáva z 20 zubov:

 • 8 rezákov (jednotky a dvojky)
 • 4 očných zubov (trojky)  
 • 8 stoličiek (štvorky)

Detské zuby sa prerezávajú približne od 6. mesiaca do 3. roku života. Väčšinou sa ako prvé prerezávajú dolné a horné rezáky. Medzi 6. a 12. rokom mliečne zuby vypadávajú a nahradzujú ich trvalé. 

Medzi dôležité faktory pri starostlivosti o detské zuby patria:

 • Pravidelné čistenie zubov: S čistením mliečnych zubov treba začať hneď po prerezaní prvého zuba. Odporúča sa použitie malej zubnej kefky pre deti, s mäkkými vláknami, zastrihnutými v jednej rovine. Na začiatok použite  bezfluoridovú pastu, pretože deti majú tendenciu prehltnúť pastu. Až keď sú schopné zubnú pastu vypľuť, môžete prejsť na fluoridovú pastu. Dôležité je čistiť zuby minimálne dvakrát denne, ráno a večer pred spaním. Keď sa mliečne zuby začnú navzájom dotýkať, začnite používať dentálnu niť na čistenie medzizubných priestorov. Ak máte prax v používaní medzizubných kefiek, môžete použiť aj tie.
 • Naučte ich správnu techniku čistenia: Učte deti, ako správne čistiť zuby. Každý, vrátane detí, má na zuboch zubný povlak. Ide o neviditeľnú hmotu, v ktorej žijú baktérie. Zubný povlak sa dá odstrániť len čistením zubov. Jednodňový povlak je pre zuby neškodný, ale ak sa čistenie zanedbáva, povlak spôsobuje rozvoj zubného kazu.  Čistenie zubov by malo byť dôkladné a malo by trvať aspoň dve minúty.
 • Kontrola stravy: Dbajte na to, aby bola strava vašich detí vyvážená a obsahovala minimálne množstvo sladkostí, sladených nápojov a škodlivých potravín. Cukor mení pH v ústach, čo prispieva k tvorbe zubného kazu. Dôležité je tiež minimalizovať nočnú konzumáciu sladkostí, pretože spánok s čistými ústami je pre zuby najlepší. Odporúčané je nahrádzať sladkosti ovocím a zeleninou.
 • Pravidelné návštevy dentálnej hygieničky a zubára: Začnite s návštevami u dentálnej hygieničky alebo u zubára už od malička, aby si dieťa zvyklo na prostredie a nebálo sa návštev zubného lekára. Pravidelné kontroly zubov sú kľúčové pre včasnú diagnostiku a liečbu eventuálnych problémov. Dieťa by malo chodiť na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi 2x ročne.
 • Výmena cumlíka a fľaše za pohár: Snažte sa postupne odvyknúť deti od cumlíkov a fliaš, pretože ich dlhodobé používanie môže mať negatívny vplyv na zuby a správny vývoj ústnej dutiny. Pitie z fľaše a používanie cumlíka spôsobuje dlhší kontakt zubov so sladkou tekutinou, čo zvyšuje zubnú kazivosť. 
 • Cumlíky a hryzadlá nenamáčajte do sladkých nápojov, medu alebo džemov
 • Dodržiavajte vekové odporúčania: Venujte pozornosť vekovým odporúčaniam týkajúcim sa starostlivosti o zuby. S postupným rastom a vývojom dieťaťa sa menia aj jeho potreby v oblasti ústnej hygieny.
 • Vzor pre deti: Buďte pre deti príkladom. Ak sa sami dôkladne staráte o svoje zuby, je vysoká pravdepodobnosť, že si dobré návyky osvoja aj vaše deti.
 • Udržiavajte pozitívny prístup k zubnej starostlivosti: Starostlivosť o zuby by nemala byť vnímaná ako povinnosť, ale ako súčasť zdravého životného štýlu. Pochváľte svoje dieťa za jeho úsilie a podporujte ho v udržiavaní zdravých návykov.
 • Dôležitosť včasnej liečby: Ak sa objavia akékoľvek problémy s detskými zubami, ako napríklad kazivosť alebo nesprávny rast, neodkladajte návštevu u zubára. Včasná liečba predchádza rozvoju vážnejších problémov v budúcnosti.

Starostlivosť o detské zuby je kľúčová pre dlhodobé zdravie ústnej dutiny a celkové zdravie dieťaťa. Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov môžete pomôcť svojmu dieťaťu udržiavať silné a zdravé zuby a naučiť ho dôležitým návykom starostlivosti o svoj chrup.