Umelá inteligencia pomáha zvýšiť šance na otehotnenie

Sezóna 1 - Epizóda 28

Ďalšia epizóda »

O asistovanej reprodukcii koluje stále množstvo mýtov. Jedným z nich je i ten, že za neplodnosť páru môže vždy žena. Pritom odborníci bijú už dlho na poplach, že mužská plodnosť výrazne klesá a v súčasnosti mužský faktor zohráva úlohu v 40-55 % prípadov neplodnosti. Aj preto stále viac párov vyhľadáva pomoc na klinikách asistovanej reprodukcie.

Od roku 1978, keď sa narodilo prvé dieťa takýmto spôsobom, sa techniky mimoriadne zlepšili. Asistovaná reprodukcia je bezpečná a zvyšuje sa jej úspešnosť. Na medzinárodnom kongrese Vita Nova 2023 odborníci z celého sveta hovorili aj o tom, ako v tomto odbore využívajú umelú inteligenciu.

„Umelá inteligencie je veľmi dobá v tom, že  pracuje aj za medze toho, čo vidíme my, embryológovia. Vie sa napríklad pozrieť komplexne na delenie embrya. Ak na veľa tisíc videách vidí, ako vyzerá naozaj zdravé embryo, vie to vyhodnotiť aj pri ďalších sto. Toto nám teda môže výrazne uľahčiť hľadanie toho správneho embrya na transfer do maternice,“ vysvetľuje Mgr. Pavel Svitok, PhD., embryológ.