Adenotómia u detí

Sezóna 1 - Epizóda 10

Ďalšia epizóda »

Adenotómia je chirurgický zákrok, ktorý sa používa na odstránenie adenoidov, ktoré sú lymfatickými tkanivami nachádzajúcimi sa v zadnej časti hltana, blízko nosohltana. Tieto lymfatické tkanivá hrajú úlohu v imunitnom systéme a sú súčasťou lymfatického systému tela. Adenoidy sú najväčšie u malých detí a obvykle začínajú zmenšovať svoju veľkosť, keď deti rastú.

Adenoidy, známe aj ako hltanové mandle alebo adenoidálny tkanivový kĺb, sú lymfatické tkanivá umiestnené v zadnej časti hltana, za nosohltanom. Ide o súčasť lymfatického systému tela a hrajú úlohu pri ochrane organizmu pred infekciami tým, že pomáhajú vyrábať protilátky, ktoré bojujú proti patogénom, ako sú baktérie a vírusy.

Najväčšie sú u malých detí a postupne sa zväčšujú počas prvého roku života. Počas detstva však zvyčajne začínajú zmenšovať svoju veľkosť a môžu sa zmenšiť až do puberty. V dospelosti bývajú obvykle tak malé, že sú nepostrehnuteľné. Problémy s adenoidmi sa môžu vyskytnúť, keď sa zväčšia alebo sa stále infikujú. Zväčšené adenoidy môžu blokovať nosohltan a brániť správnemu dýchaniu nosom, čo môže viesť k chrápaniu, problémom s dýchaním a opakovaným infekciám horných dýchacích ciest. V takých prípadoch môže byť zvážená adenotómia, chirurgický zákrok na odstránenie adenoidov.

Adenoidy sú rôzne od mandlí, ktoré sa nachádzajú v hltane. Mandľové tkanivá bývajú často predmetom chirurgického odstránenia, ak sú zväčšené a spôsobujú problémy, ako sú opakované bolesti v krku alebo problémy s dýchaním.

Adenotómia sa zvyčajne vykonáva u detí, keď sú adenoidy zväčšené a spôsobujú zdravotné problémy. Medzi príznaky zväčšených adenoidov patrí problém s dýchaním nosom, opakované infekcie horných dýchacích ciest, chrápanie, problémy so sluchom a časté bolesti v krku. Tieto problémy môžu mať vplyv na kvalitu života dieťaťa a jeho schopnosť spávať a učiť sa.

Samotný zákrok adenotómie sa obvykle vykonáva v celkovej anestézii, čo znamená, že dieťa bude počas zákroku spať. Lekár vloží malý nástroj do ústnej dutiny dieťaťa a odstráni zväčšené adenoidy. Tento postup je pomerne rýchly a obvykle trvá iba niekoľko minút. Po zákroku môže dieťa pociťovať bolesť v krku a nepohodlie, ktoré obvykle trvá niekoľko dní. Je dôležité, aby sa dieťa vyhlo príliš horúcim alebo drsným potravinám a nápojom počas tohto obdobia. Lekár poskytne pokyny o starostlivosti po zákroku.

Adenotómia môže pomôcť zlepšiť dýchanie, redukovať opakované infekcie a zmierňovať niektoré zdravotné problémy spojené so zväčšenými adenoidmi u detí. Pred vykonaním tohto zákroku však lekár zváži príznaky a potrebu adenotómie na základe konkrétnej situácie dieťaťa.

Hosťom relácie Ordinácia s MUDr. Eliškou bola MUDr. Irina Golierová, CSc., MPH., prednostka Detskej otorinolaryngologickej kliniky NÚDCH.