H40.19 Glaukóm (zelený zákal)
Sezóna 1 - Epizóda 32
29.06.2023
Primárny glaukóm s otvoreným uhlom
Pod glaukóm sa zahŕňajú ochorenia očí, ktoré, spravidla zvýšeným vnútroočným tlakom, poškodzujú zrakový nerv a pri nedostatočnej terapii môžu viesť k výpadku zorného poľa a k oslepnutiu. Riziko stúpa najmä vo vyššom veku. Nebezpečné je hlavne to, že ochorenie sa najprv vyvíja pomaly a nepozorovane.
Najčastejší je primárny glaukóm s otvoreným uhlom, ktorý po dlhú dobu nespôsobuje žiadne ťažkosti. Pokiaľ sa však zistí včas, dá sa veľmi dobre liečiť. Aké sú spúšťače a rizikové faktory a čo všetko zahŕňa diagnostika a následný liečba? Toto všetko sme sa spýtali MUDr. Dany Hrušovskej.
Glaukómom označujeme skupinu očných ochorení, ktoré poškodzujú zrakový nerv. Optický nerv zabezpečuje prenos vizuálnych signálov z oka do zrakového centra v zadnej oblasti mozgu, ktorá sa nazýva ako okcipitálny lalok. Poškodenie je často spojené s vysokým tlakom v oku. Avšak glaukóm môže byť prítomný aj bez zvýšeného tlaku.
Glaukóm sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek veku, ale častejšie sa vyskytuje u starších dospelých. Je to jedna z najčastejších príčin slepoty u ľudí nad 60 rokov. Mnohokrát nie sú prítomné žiadne primárne príznaky ochorenia a k diagnóze dôjde v neskorom štádiu. Dôležité je navštevovať očného lekára pre meranie vnútroočného tlaku.
Symptómy
Príznaky glaukómu záležia od typu ochorenia:
- Primárny glaukóm s otvoreným uhlom - v skorých štádiách nie sú prítomné žiadne príznaky, postupne sa môžu objaviť výpadky periférneho videnia. Postupne to môže progredovať do slepých miest v zornom poli.
- Akútny glaukóm so zatvoreným uhlom - prítomná môže byť bolesť hlavy, výrazná bolesť oka, vracanie, rozmazané videnia, začervenanie oka alebo farebné prstence v zornom poli.
- Normotenzný glaukóm (glaukóm s normálny očným tlakom) - zo začiatku je bezpríznakový, psotupne progreduje ako primárny glaukóm s otvoreným uhlom.
- Glaukóm u detí - matné alebo zakalené oko, nadmerné žmurkanie, rozmazané videnie, plač bez sĺz, bolesť hlavy.
- Glaukómový záchvat - typický je pre glaukóm so zatvoreným uhlom. Typicky sa prejavuje bolesťou hlavy a očí, náhlou poruchou zraku, vracaním a sčervenaním oka.
Príčiny
Glaukóm sa rozvíja, ak dochádza k poškodeniu očného nervu, mnohokrát pri zvýšenom vnútroočnom tlaku. K zvýšeniu tlaku dochádza, ak dôjde k nahromadeniu tekutiny vo vnútri oka, ktorá sa nazýva aj ako komorová tekutina. Za normálnych okolností je drénovaná tkanivami, ktoré sa nachádzajú v oblasti očného kútika. Avšak niekedy môže dôjsť k tomu, že je drenáž neprechodná a dochádza k stagnácii tekutiny v oku. Glaukóm ale môže vzniknúť aj keď je vnútroočný tlak normálny. Presná príčina vzniku nie je jasná, predpokladá sa, že porucha môže byť v krvnom zásobení očného nervu alebo v dôsledku aterosklerózy.
Rizikové faktory
zvýšený vnútroočný tlak
vek nad 55 rokov
pozitívna rodinná anamnéza
diabetes mellitus, migrény, hypertenzia alebo určité formy anémií
zúženie rohovky
výrazná krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť
poranenie oka alebo očná operácia
užívanie kortikosteroidov, hlavne vo forme očných kvapiek
fajčenie