Operácia žlčníka a rekonvalescencia

Sezóna 1 - Epizóda 3

04.05.2023

Ďalšia epizóda »

Odstránenie žlčníka, odborne nazývané ako cholecystektómia, je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva pri rôznych indikáciách, ako sú:
  • žlčníkové kamene

  • zápalové ochorenia žlčníka

  • prítomné polypy

  • nádorové ochorenie (nevykonáva sa laparoskopicky)

  • nefunkčnosť žlčníka.

Zákrok sa vykonáva buď laparotomicky, čo je otvorený prístup, alebo laparoskopicky. Laparoskopický prístup je v dnešnej dobe mnohokrát uprednostňovaný, avšak pri operácii je vždy nutné počítať s tým, že môže dôjsť k zmene prístupu. Vzhľadom na prevyšujúce percento laparoskopických operácií budeme v článku spomínať práve výhody a nevýhody tohto postupu. 

Laparoskopická cholecystektómia

Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézie. Najčastejšie sa operácia vykonáva pomocou troch alebo štyroch prístupov. Vytvoria sa malé rezné rany o veľkosti 1 – 2,5cm a následne sa odstraňuje celý žlčník aj s obsahom a pridruženými žlčovými cestami. Do brušnej dutiny sa zavádza aj drén, ktorý sa odstraňuje nasledujúce dni po operácii podľa zhodnotenia lekára. Operácia trvá približne 60 – 90 minút. 

Režim po operácii

Bolesť postupne odznieva, môžu sa používať voľno predajné analgetiká. Môže byť prítomné vracanie ako následok anestézie a odznie do 12 hodín. Za 4 hodiny od operácie je možné začať piť tekutiny a na druhý deň sa začína prijímať ľahká strava. Celkové obnovenie stravovania závisí od črevnej činnosti a väčšinou začína na 2 až 3 deň po operácii. 

Doba hospitalizácie pri nekomplikovanom priebehu je približne 2 – 5 dní. Následne je pacient prepustený do domáceho liečenia. V niektorých prípadoch môže byť indikovaná profylaxia ako prevencia vzniku krvných zrazenín. Táto liečba sa podáva injekčne, do podkožného priestoru a pacient si ju môže po poučení aplikovať aj sám doma. Táto prevencia pretrváva najčastejšie 10 dní. Na 7 – 12. deň pacient prichádza na kontrolu, počas ktorej sa odstraňujú stehy. Doba práceneschopnosti sa odhaduje na 2 – 3 týždne, avšak je to veľmi individuálne. 

Diéta po odstránení žlčníka

Dodržiavanie diétnych opatrení je veľmi dôležité pre nekomplikovanú rekonvalescenciu a zároveň pre bezproblémové fungovanie v bežnom živote. Žlčník plní funkciu rezervoára žlče a funguje ako taká pumpa, ktorá po stimule začne žlč vyplavovať. Táto funkcia je po odstránení žlčníku neprítomná, a preto sa žlč nevyplavuje v závislosti od prijatej potravy. 

Pri diéte je vhodné zaradiť stravu s nízkym obsahom tuku, zvýšiť príjem tekutín aspoň na 2 – 2,5 litra za deň. Tekutiny by mali byť nesladené a nesýtené a zároveň nie príliš studené. Vhodné je konzumovať menšie porcie, viac krát za deň, nie sú vhodné ani príliš pikantné a korenisté jedlá. 

Vhodné potraviny:

  • Mäso - kuracie, morčacie, teľacie, králičie, hovädzie a ryby
  • Tuky - olivový olej, lanový olej, iné rastlinné oleje, maslo
  • Mliečne výrobky - nízkotučné alebo polotučné výrobky, syry do 30 % tuku
  • Ovocie - vhodné sú bez šupy a jadierok
  • Zelenina - vhodné je ju tepelne upraviť 

V minulosti, kedy prevládal laparotomický postup operácie a zároveň bol potom dlhší rekonvalescenčný čas, sa využívala doplňujúca kúpeľná starostlivosť. Dnes sa využíva už len zriedkavo v takých prípadoch, keď sú prítomné trvajúce po operačné komplikácie.