Zubné korunky

Sezóna 1 - Epizóda 4

25.05.2023

Zubné korunky sú dentálne protézy, ktoré sa používajú na obnovu a posilnenie poškodených zubov. Tieto korunky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako napríklad kovové zliatiny, porcelán, keramika alebo kompozitné materiály. Ich hlavným cieľom je obnoviť funkciu a estetiku poškodených zubov.

Proces výroby zubných korún sa zvyčajne skladá z nasledujúcich krokov:

  1. Konzultácia a príprava: Na začiatku sa vykoná konzultácia so zubným lekárom. Ten vyhodnotí stav vašich zubov a rozhodne, či je potrebné vyrobiť zubnú korunku. Pred vyhotovením korunky sa často vykoná röntgenové vyšetrenie zubov a odtlačky zubov.

  2. Obrusovanie zuba: Ak je potrebné, poškodený zub sa obruší tak, aby sa vytvorilo miesto pre umiestnenie korunky. Tento krok sa vykonáva pod lokálnou anestéziou na minimalizovanie nepríjemnosti.

  3. Odtlačok: Po obrušovaní zubu sa odoberie odtlačok zúbkového oblúka, čím sa zachytia presné rozmery a tvar zubov. Tento odtlačok sa potom použije ako model pre výrobu korunky.

  4. Dočasná korunka: Ak je potrebné, na obdobie, kým je korunka vyrobená, sa dočasne umiestni korunka na obrušovaný zub. Táto dočasná korunka chráni obrušovaný zub a umožňuje normálnu funkciu počas čakacieho obdobia.

  5. Výroba korunky: Odtlačok zubov sa odosiela do zubného laboratória, kde sa na základe neho vyrobí skutočná zubná korunka. Zubný technik použije zvolený materiál a tvaruje korunku podľa odtlačku.

  6. Nainštalovanie korunky: Po dokončení výroby sa korunka skúša na zube, aby sa zistilo, či sedí správne a zapadá do zúbkového oblúka. Ak je všetko v poriadku, korunka sa fixuje na obrušovaný zub pomocou dentálnej cementovej látky alebo iných upevňovacích techník.

Hosťom relácie Ordinácia s MUDr. Minou bol MUDr. František Tobiáš, zubný lekár