Odpovedá pneumologička MUDr. Ľubica Schutová

Sezóna 1 - Epizóda 12

18.05.2023

Pneumológ je lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu ochorení dýchacích ciest a pľúc. Niektoré z najčastejších diagnóz, ktoré pneumológ rieši v ordinácii, sú:

  1. Astma: Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje zúženie a opuch dýchacích ciest, čo vedie k dýchavičnosti, kašľu a stuhnutej pľúcnej funkcii.

  2. Chronická obštrukčná pľúcna choroba (CHOPN): CHOPN je progresívne ochorenie pľúc charakterizované obštrukciou (obmedzeným priechodom vzduchu) a zhoršenou pľúcnou funkciou. K najčastejším príznakom patria kašeľ, vykašliavanie a dýchavičnosť.
  3. Pľúcne infekcie: Pneumológ sa zaoberá diagnostikou a liečbou rôznych pľúcnych infekcií, vrátane pneumónie (zápal pľúc) a bronchitídy.
  4. Dýchacie alergie: Pneumológ môže diagnostikovať a liečiť rôzne dýchacie alergie, ako je napríklad alergická rinitída (senná nádcha) a alergická astma.
  5. Intersticiálna pľúcna choroba: Táto skupina ochorení zahŕňa rôzne ochorenia pľúcneho tkaniva, ktoré spôsobujú jeho zápal a jazvenie, čo môže mať za následok jeho zhoršenú funkciu a postupné zhoršovanie dýchacích symptómov.
  6. Karcinóm pľúc: Pneumológ sa zaoberá diagnostikou a liečbou nádorových ochorení pľúc, ako je napríklad karcinóm pľúc (rakovina pľúc).

Okrem týchto diagnóz pneumológ tiež môže diagnostikovať a liečiť ďalšie ochorenia dýchacích ciest a pľúc, ako je napríklad pľúcna embólia, bronchiálna astma, chronický kašeľ, zápal priedušiek a iné. Je dôležité mať na pamäti, že diagnóza a liečba sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho prípadu a zdravotného stavu pacienta.

Na najčastejšie otázky z pneumologickej ordinácie odpovedá MUDr. Ľubica Schutová z ambulancie pľúcnych a respiračných chorôb.