Odpovedá onkológ Prof. MUDr. Michal Mego, DrSc.

Sezóna 1 - Epizóda 13

22.05.2023

Ďalšia epizóda »

Rakovina prsníka je ochorenie, ktoré vzniká, keď niektoré bunky v prsníku začnú nekontrolovateľne rásť a deliť sa. Tieto bunky tvoria nádor, ktorý môže byť buď malígny (rakovinový) alebo benigný (nezhubný). Rakovina prsníka je najčastejším typom rakoviny u žien, hoci sa môže vyskytnúť aj u mužov, hoci oveľa zriedkavejšie.

Presná príčina vzniku rakoviny prsníka nie je úplne jasná, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu zvýšiť riziko jej výskytu. Medzi najdôležitejšie faktory patria:

  1. Genetická predispozícia: Ženy, u ktorých sa v rodine vyskytli prípady rakoviny prsníka (najmä ak to boli prípady v mladom veku), majú vyššie riziko vzniku tejto choroby.

  2. Hormonálne faktory: Určité hormonálne zmeny môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Napríklad ženy, ktoré začali menštruovať skoro, mali neskorý vek menopauzy, pôrod v neskoršom veku alebo nikdy nerodili, majú vyššie riziko.

  3. Vek: Stúpa aj riziko rakoviny prsníka s vekom. Čím staršia žena je, tým vyššie je riziko vzniku tohto ochorenia.

  4. Životný štýl a faktory prostredia: Faktory ako obezita, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a nedostatok fyzickej aktivity môžu zvýšiť riziko rakoviny prsníka.

Na najčastejšie otázky z ordinácie onkológa odpovedá Prof. MUDr. Michal Mego, DrSc., prednosta II. Onkologickej kliniky LF UK a NOÚ.