Terapia
Reprodukčná imunológia
Sezóna 3 - Epizóda 1
09.06.2025
Reprodukčná imunológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá vzťahom medzi imunitným systémom a plodnosťou, tehotenstvom či vývojom plodu. Tento smer sa zameriava predovšetkým na prípady, keď imunitný systém zohráva negatívnu úlohu v procese oplodnenia alebo donosenia dieťaťa. U niektorých žien môže imunitná reakcia spôsobovať, že telo rozpoznáva spermie partnera, oplodnené vajíčko alebo dokonca samotné embryo ako „cudzorodý“ prvok, a preto ho začne odmietať alebo napádať. Takéto reakcie môžu viesť k neplodnosti, opakovaným samovoľným potratom alebo k zlyhaniu pri umelom oplodnení (IVF).
Reprodukčná imunológia sa venuje hľadaniu týchto príčin a ich diagnostike. Medzi najčastejšie vyšetrenia patria testy na prítomnosť protilátok proti spermiám alebo embryu, analýza aktivity tzv. NK buniek (natural killers) v maternici, sledovanie cytokínov, ktoré regulujú imunitnú odpoveď, či genetické testy na zistenie imunologickej kompatibility medzi partnermi, napríklad cez HLA typizáciu.
Liečba závisí od konkrétneho problému, no často zahŕňa imunosupresívne lieky ako kortikosteroidy, infúzie imunoglobulínov (IVIG), heparín a nízke dávky aspirínu – najmä pri poruchách ako je antifosfolipidový syndróm. V niektorých prípadoch sa podávajú aj tzv. intralipidové infúzie, ktoré ovplyvňujú aktivitu imunitných buniek v maternici.
Reprodukčná imunológia tak ponúka nádej párom, ktorým sa dlhodobo nedarí počať alebo donosiť dieťa z dôvodov, ktoré sa nedajú vysvetliť bežnými gynekologickými vyšetreniami. Ak má žena za sebou opakované potraty, nevysvetliteľnú neplodnosť alebo opakované zlyhanie IVF, môže byť vhodné obrátiť sa na špecializované centrum reprodukčnej imunológie.
Relácia vznikla v spolupráci s Medicentrum Dzurilla.