MEDI NOVINY - zdravotnícke spravodajstvo
MEDI Noviny 07. 06. 2025 (AD)
Sezóna 3 - Epizóda 21
07.06.2025
- Deti budú mať právo na prítomnosť rodiča počas hospitalizácie
- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov sa má obmedziť.
- LOZ žiada odvolanie šéfa Univerzitnej nemocnice Bratislava
Dobrý deň, začínajú sa MEDI Noviny na televízii Doktor. Vitajte pri sledovaní pravidelného súhrnu správ zo zdravotníckeho rezortu.
Od septembra by mali mať deti na Slovensku zákonom zaručené právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie. Minister zdravotníctva Kamil Šaško o tom informoval v utorok 3. júna na tlačovej konferencii. Zmena má byť schválená v rámci balíka školských zákonov, pričom súčasťou úpravy je aj odborné usmernenie, ktoré má zabezpečiť jednotné uplatňovanie práva v nemocniciach. Ak zariadenie nebude mať kapacitu na ubytovanie rodiča, bude musieť zabezpečiť aspoň stoličku pri lôžku dieťaťa. Rovnako, ak rodič nebude mať finančné prostriedky na úhradu poplatkov či ochranných pomôcok, nemal by to byť dôvod na odmietnutie jeho prítomnosti. Šaško spresnil, že na odbornom usmernení sa zhodli zástupcovia rezortu, Asociácia na ochranu práv pacienta, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc a riaditelia všetkých troch detských nemocníc. Minister vyzdvihol aj spoluprácu s opozičnou poslankyňou Vladimírou Marcinkovou, ktorá zmeny iniciovala.
Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union v reakciách na analýzu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) k financovaniu nemocníc za rok 2024 zo zdrojov verejného zdravotného poistenia odmietli zvýhodňovanie konkrétnych zariadení. Všeobecná zdravotná poisťovňa zdôraznila, že späť do systému vracia až 97 % verejných zdrojov a usiluje sa o efektívne prerozdeľovanie financií. Štátna poisťovňa upozorňuje, že rozdiely v sadzbách medzi nemocnicami majú historické a systémové príčiny. Snaží sa svoje úhradové mechanizmy optimalizovať tak, aby prostriedky smerovali tam, kde sú najviac potrebné. Poisťovňa Dôvera vníma analýzu ÚDZS ako cenný podklad pre diskusiu o efektívnosti nemocníc, zároveň však odmieta šírenie mýtov, ktoré podľa nej zazneli od predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho a exšéfky ÚDZS Renáty Bláhovej. Deklaruje, že nezvýhodňuje nemocnice prepojené s jej akcionárom. Union ZP tvrdí, že pri rozdeľovaní financií zohľadňuje produkciu nemocníc a potreby poistencov. Dodáva, že jej postupy boli potvrdené aj v záveroch ÚDZS. Analýza ÚDZS ukázala systémové nerovnosti vo financovaní nemocníc – súkromné zariadenia dostali vlani približne o 56 miliónov eur viac, než by zodpovedalo štandardným DRG sadzbám. Štátne nemocnice však čerpajú výhody ako oddlžovanie a dofinancovanie od štátu, ktoré v roku 2023 dosiahlo 191 miliónov eur.
Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov sa má obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka, ktorý poslanci Národnej rady SR v utorok 3. júna posunuli do druhého čítania. „Hlavným cieľom návrhu je vytvoriť právny rámec na reguláciu predaja energetických nápojov, a to zákazom predaja energetických nápojov osobám mladším ako 16 rokov, zabezpečením nedostupnosti energetických nápojov pre mladistvých prostredníctvom predajných automatov alebo predaja na diaľku, ako aj zvýšením informovanosti verejnosti o negatívnych účinkoch nadmernej konzumácie takýchto nápojov,“ uviedol v dôvodovej správe predkladateľ. Zákon by mal podľa neho taktiež zabezpečiť efektívnu kontrolu a sankcie za porušenie pravidiel predaja. Návrh zákona vychádza podľa poslanca z viacerých zdravotných, sociálnych a ekonomických dôvodov, ktoré poukazujú na potrebu prijatia tohto opatrenia. „S konzumáciou energetických nápojov sú spojené zdravotné riziká i pre dospelé osoby, avšak deti a mladiství sú zvlášť citliví na účinky týchto látok, pretože ich organizmus sa stále vyvíja,“ dodal Ferenčák.
Lekári Národného ústavu detských chorôb v Bratislave v ambulanciách urgentného príjmu zaznamenali výrazne zvýšený počet intoxikovaných detí. Počas uplynulého týždňa ich bolo 17. Apelujú preto na rodičov, aby sa zaujímali, ako a s kým ich deti trávia čas mimo školy a domova a poučili ich o rizikách požívania návykových látok a vplyvoch sociálnych sietí. TASR o tom informovala hovorkyňa ústavu Dana Kamenická. „V letných mesiacoch sa lekári na urgentnom príjme častejšie stretávajú s požitím alkoholu a iných návykových látok. Len počas uplynulého víkendu na urgentnom príjme potrebovalo pomoc až deväť detí s toxickým účinkom návykových látok, ktorým lekári poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Na problém zvýšeného rizika intoxikácií v tomto období a s blížiacim sa koncom školského roka pritom upozorňujú každý rok,“ upozornil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň. Ako priblížil primár oddelenia urgentného príjmu Marcel Brenner, deti prišli do nemocnice s poruchou vedomia a boli podchladené. „Z návykových látok deti požili etylalkohol, pričom v jednom prípade bol kombinovaný s THC, a jedno dieťa bolo intoxikované 'iba' THC,“ priblížil. Poznamenal, že kým počas bežného roka sú na pracovisko privezené asi dve až tri deti pod vplyvom alkoholu týždenne, minulý týždeň ich ošetrili 17. Ako dodal: „Najčastejšie išlo o etylalkohol, THC a HHC.“
V Univerzitnej nemocnici - Nemocnici sv. Michala v Bratislave otvorili novú neurochirurgickú operačnú sálu. Má byť najmodernejším pracoviskom pre neurochirurgické a spondylochirurgické zákroky svojho druhu na Slovensku i v Čechách, patriť má tiež k výnimočným aj v celoeurópskom meradle. Celková výška investície je 2,6 milióna eur s DPH. Po novom majú operatéri v rámci jednej operačnej sály k dispozícii najmodernejší peroperačný CT zobrazovací robot, operačnú navigáciu, navigovanú mechatronickú (robotickú) ruku i množstvo ďalších komponentov. Softvérové plánovanie zasa umožňuje operatérovi naplánovať výkon aj z pracovne, teda nevyžaduje si jeho prítomnosť priamo na operačnej sále. V prípade operácie mozgu sa napríklad zavádzanie elektród pri epilepsii alebo pri hĺbkovej mozgovej stimulácii napríklad pre Parkinsonovu chorobu blíži presnosť k 100 percentám. Najnovšie prístrojové vybavenie zároveň rozširuje spektrum operačných výkonov, napríklad v epileptochirurgii alebo pri navigovaných biopsiách mozgu. Napríklad funkcia „Snap to MRI“ dokáže pri komplikovaných resekciách mozgu prepočítať aktuálnu polohu tohto orgánu, čím sa zvyšuje bezpečnosť pacienta pri najnáročnejších operačných výkonoch. V prípade operácie chrbtice dokážu napríklad so stopercentnou istotou zaviesť skrutky do chrbtice, čím nedochádza k poškodeniu nervov. Vďaka novému vybaveniu dokážu teda vykonávať najzložitejšie neurochirurgické a spondylochirurgické zákroky s maximálnou presnosťou vrátane zavádzania implantátov, sond, katétrov a stimulačných elektród do mozgu a spinálnej časti. Technologická modernizácia výrazne zvyšuje aj výsledný efekt liečby. Zároveň sa šetrí čas, pričom je predpoklad, že postupne by sa mohli skrátiť čakacie listiny o 25 percent. V praxi by to mohlo znamenať o približne 80 pacientov viac. Technologická modernizácia operačnej sály je záverečnou etapou budovania centra excelentnosti v neuromoduláciách nervového systému, ktoré v nemocnici vzniklo koncom minulého roka.
Pre stredné školy sú v rámci kampane Sedem životov dostupné videá o darcovstve a orgánových transplantáciách. V príprave sú aj ďalšie. Vzdelávací program podporil aj minister zdravotníctva Kamil Šaško. Cieľom série videí je zrozumiteľnou formou priblížiť darcovstvo a orgánové transplantácie. Počet transplantácií aj darcov na Slovensku rastie. Ako priblížil hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina, v minulom roku bolo uskutočnených 224 transplantácií, z toho bolo 158 transplantovaných obličiek, 21 transplantácii srdca, 34 pečeňových transplantácií, dve transplantácie pankreatických buniek a deväť transplantovaných pľúc, ktoré boli poslané do Českej republiky. V roku 2024 bolo podľa neho identifikovaných 108 darcov orgánov, z toho bolo 66 darcov mŕtvych a 42 živých.
Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada odvolanie riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Alexandra Mayera. Kritizuje ho za postup nemocnice v prípade lekára, ktorý mal podľa podozrení pracovať pod vplyvom drog. Odborári tvrdia, že vedenie nezabezpečilo správne testovanie, čo viedlo k nedostatku dôkazov a znemožnilo začatie trestného stíhania. Prokuratúre podali odvolanie a trvajú na jeho pokračovaní. Zároveň vyzvali ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby voči riaditeľovi vyvodil zodpovednosť. Ministerstvo zdravotníctva pre TASR uviedlo, že ide o interné záležitosti nemocnice a do pracovnoprávnych vzťahov nezasahuje. Univerzitná nemocnica reagovala, že nemá informácie od prokuratúry či iných orgánov, ktoré by potvrdzovali jej pochybenie. Naopak, zodpovednosť podľa nej nesie Miroslav Mendel, podpredseda LOZ a predseda odborov v nemocnici Ružinov: „Bol osobne v čase incidentu prítomný na pracovisku a telefonicky inštruovaný pracovníkmi bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci o náležitom postupe. Podľa dostupných informácií nimi nekonal. To mohlo podľa nemocnice zmariť zabezpečenie dôkazov. Polícia v máji potvrdila, že trestné oznámenie v tomto prípade odmietla – nebolo možné dokázať, že dotyčný lekár pracoval pod vplyvom drog.
Za absolventov strednej školy platí štát poistné najdlhšie do 31. augusta v roku ukončenia štúdia. Ak maturant pokračuje na vysokej škole, zostáva poistencom štátu a nemusí nič oznamovať zdravotnej poisťovni. Ak nepokračuje v štúdiu, nezamestná sa ani nepodniká, môže sa prihlásiť na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie – vtedy zaňho poistné platí štát. Ak to neurobí, musí sa najneskôr do 8. októbra prihlásiť ako samoplatiteľ. Pri štúdiu v inom štáte EÚ, ak je považované za rovnocenné slovenskému, zostáva poistencom štátu a čerpá zdravotnú starostlivosť cez európsky preukaz. Absolvent prvého stupňa vysokej školy, ktorý pokračuje v štúdiu do 26 rokov, má nárok na poistenie štátom aj počas prázdnin. Od 26 do 30 rokov je podmienkou denné štúdium. Potvrdenie o návšteve školy sa nevyžaduje každoročne, ak štúdium prebieha bez prerušenia. Štát hradí poistenie aj za absolventa druhého stupňa, ktorý sa zapíše na denné doktorandské štúdium – od ukončenia štúdia až po zápis. Po zápise pokračuje poistenie, ak doktorand neprekročí štandardnú dĺžku štúdia, nezískal titul a nemá viac ako 30 rokov. Štát už poistné neplatí, ak absolvent začne ďalšie vysokoškolské štúdium. Status študenta zaniká dňom po vykonaní štátnej skúšky – nie až promóciou. Odvtedy si treba sledovať poistnú povinnosť.
V levočskej nemocnici v stredu 4. júna slávnostne otvorili nové pracovisko magnetickej rezonancie. Diagnostické centrum je vybavené systémom 3T Vida v oblasti neinvazívnej zobrazovacej diagnostiky. Riaditeľ nemocnice František Lešundák uviedol, že ide o jedno z najmodernejších zariadení svojho druhu na Slovensku. Náklady vo výške 3,1 milióna eur hradila nemocnica z vlastných zdrojov a projekt zahŕňal aj výstavbu novej budovy. Od 1. júla bude nové pracovisko fungovať na dve zmeny, čo podľa riaditeľa výrazne skráti čakaciu dobu na vyšetrenie. „Modernizácia rádiodiagnostiky je kľúčovým prvkom našej stratégie. Zavedenie MRI systému Vida predstavuje investíciu nielen do špičkovej technológie, ale najmä do zdravia pacientov. Prináša vyšší komfort, rýchlejšie a presnejšie vyšetrenia a zároveň zvyšuje atraktivitu našej nemocnice pre odborníkov,“ skonštatoval Lešundák.
Na záver sa v pravidelnom komentári experta na oblasť zdravotníctvo Prof. Róberta Babeľu opäť vrátime k liekovej politike na Slovensku. Aká je momentálna situácia?
Obsah dnešného súhrnu správ zo zdravotníckeho sektora sme týmto vyčerpali. Teším sa na vás opäť nabudúce pri ďalšom vydaní MEDI Novín na TV Doktor.