Únava u onkologického pacienta

13.08.2023

Onkologické ochorenie je sprevádzané viacerými príznakmi, medzi ktoré zaraďujeme únavu, ktorá je spôsobená viacerými príčinami. Je to subjektívny príznak, ktorý sa v určitej miere vyskytuje u každého onkologického pacienta. Má negatívny vplyv na bežné fungovanie pacienta, ako je vstávanie, obliekanie, šport alebo práca. Mnohokrát sa môže objavovať alebo skôr pretrvávať tak často, že ide o najčastejší príznak nádorového ochorenia. Aby sme hovorili o chronickej únave, musí trvať minimálne 6 mesiacov. 

Príčiny

  1. Liečba - liečbou nádorového ochorenia sa ničia nádorové bunky aj bunky zdravého tkaniva, čo vedie ku hromadeniu bunkového odpadu, preto telo potrebuje na ich odstránenie spotrebovať viac získanej energie, u pacienta sa to následne prejavuje nadmernou únavou. Rovnako negatívne je ovplyvnená aj produkcia kostnej drene, hovoríme o hematologickej toxicite. 
  2. Anémia - vyskytuje sa u 30 - 90% pacientov s onkologickým ochorením. U pacientov s anémiou je prítomné menšie množstvo erytrocytov, teda červených krviniek, ktorých hlavná úloha je transport kyslíku. Ak ich je nedostatok, tkanivá nie sú dostatočne okysličené, čo vedie k únave. 
  3. Malignita - okrem toho, že malígne ochorenie vedie ku vzniku anémií chronických chorôb, rovnako malígne bunky produkujú aj, ktoré dokážu utlmiť funkciu kostnej drene a látky, ktoré negatívne ovplyvňujú metabolizmus železa. Okrem toho, nádory lokalizované na gastrointestinálny trakt alebo respiračného systému často spôsobujú aj krvácanie, takže pacient aj stráca určité množstvo krvi.  

Prejavy

Medzi varovné príznaky chronickej únavy zaraďujeme:

  • menšia výkonnosť pri práci a úkonoch bežného života (nakupovanie, upratovanie, hranie sa s deťmi, menšia chuť pohybu. 
  • strata koncentrácie a krátkodobej pamäti
  • nevysvetliteľná bolesť svalov
  • spánok neprináša oddych
  • bolesti hlavy 

Najčastejšie prejavy anémie 

  • malátnosť, únava, znížená výkonnosť
  • búšenie srdca, hučanie v ušiach
  • bolesť hlavy
  • porucha spánku a koncentrácie
  • bledosť kože a slizníc
  • zrýchlený pulz

Treba si uvedomiť, že únavu nemožno pripisovať len prebiehajúcej onkologickej terapii ale nutné je sa o tom porozprávať s onkológom, aby sa zachytila príčina a aby sa únava zmiernila.

Liečba

Základom terapie je riešiť primárnu, teda vyvolávajúcu príčinu. Avšak veľa krát presnú príčinu nepoznáme. Existujú ale určité spôsoby, akými je možné únavu zmierniť:

  • pohybová aktivita -  je to jedna z najlepších metód, ako eliminovať únavu pri nádorovom ochorení. Odporúča sa aeróbne cvičenie (plávanie, prechádzky, bicyklovanie), jóga, pilates alebo cvičenie vo vode. 
  • relaxácia - vhodné je dopriať si aj odpočinok. Obmedzte spánok počas dňa na menej ako 1 hodinu, aby ste zlepšili nočný spánok. 
  • zdravá strava - vyberajte si jedlá bohaté na živiny, vitamíny a minerály, čo najmenej spracované, bez konzervačných látok a ideálne čo najčerstvejšie. Dodržiavajte dostatočný pitný režim, vhodné sú aj bylinkové čaje. Je dobré sa vyvarovať nadmerne sladeným nápojom a alkoholu. 
  • masáž - existujú štúdie, ktoré dokazujú, že masážna terapia zlepšuje únavu spojenú s onkologickým ochorením. Rovnako tak aj zlepšuje kvalitu spánku. 
  • terapeut - v prípade potreby je vhodné vyhľadať aj psychoterapeuta pre lepšie zvládnutie zdravotného stavu aj po psychickej stránke. 

Liečba únavy spojenej s nádorovým ochorením môže trvať mesiace aj roky. Môže sa stať, že únava bude pretrvávať aj po ukončení terapie. Pokiaľ ide o liečbu, anémia sa môže liečiť substitúciou, teda náhradou, vo forme krvných transfúzií. Ďalej sa môžu využívať lieky, ktoré stimulujú kostnú dreň pre zlepšenú produkciu krviniek. Takéto látky spoločne označujeme ako ESA (erythropoiesis stimulating agents) alebo erytropoetíny. Ide o podkožné injekcie,  ktoré sa aplikujú 1 - 2 krát za týždeň. Existujú aj dlhodobo pôsobiace ESA, ktoré sa aplikujú raz za 3 týždne. Možné je substituovať aj železo, vždy ale treba sledovať jeho laboratórne hodnoty. Vitamín B12 a B9 sa podávajú pri ich nedostatky a možné je podávať aj kortikosteroidy, ak ide o anémiu spôsobenú zvýšeným rozpadom červených krviniek