Abstinenčné príznaky (fajčenie)
16.07.2024

Fajčenie je považované za užívanie návykovej látky, takže pri jeho vysadení sa často objavujú abstinenčné príznaky. Tieto symptómy môžu zahŕňať fyzické aj psychické ťažkosti, pričom ich intenzita závisí od dĺžky a miery fajčenia.

Príčiny
Abstinenčné príznaky sa objavia pomerne skoro od posledného fajčenia - do hodín až 1-2 dní - potom, čo chronický fajčiar prestal fajčiť a je hlavným problémom pri odvykaní od fajčenia. Dôvodom je stav závislosti na zlúčenine nikotín, ktorá je obsiahnutá v cigaretovom dyme a pôsobí na určité mozgové receptory.
Prejavy
Najťažšie prejavy sa obvykle objavia prvé týždne pri odvykaní od fajčenia. Objavuje sa veľmi silná túžba (odborne craving) po cigarete, nervozita, nespavosť, podráždenosť, nesústredenosť, nadmerné potenie, búšenie srdca a bolesti hlavy. Súčasťou odvykacieho stavu je aj zvýšená chuť do jedla a negatívne vnímaný nárast na váhe.
Situácia je zhoršená aj, nazvime to „zvykovou“ závislosťou, kedy si človek v určitých situáciách je jednoducho zvyknutý cigaretu zapáliť (napr. pri káve, pri čítaní novín a podobne). To je však skôr sociálny typ závislosti a odlišuje sa od klasickej závislosti od určitej chemickej látky.
Diagnostika
Diagnóza je jednoduchá - ide o prítomnosť spomínaných príznakov u človeka, ktorý nedávno skončil s fajčením. Napriek negatívnym príznakom odvykacieho procesu je nutné pacienta podporovať a pripomínať mu prospešnosť svojho rozhodnutia skončiť s fajčením.
Liečba
Terapia je zásadná, pretože inak veľká väčšina ľudí neodolá a cigaretu si zapáli, čím do závislosti opäť postupne spadne. Hlavnou možnosťou liečby pri odvykaní od fajčenia sú lieky, ktoré obsahujú nikotín. Môžu byť podávané v podobe tabliet, žuvačiek alebo kožných náplastí, z ktorých sa nikotín uvoľňuje. Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch sa dávky podávaného nikotínu znižujú.