Brušný týfus
Brušný týfus je život ohrozujúca infekcia spôsobená baktériou Salmonella Typhi. Zvyčajne sa šíri prostredníctvom kontaminovaných potravín alebo vody. Po požití baktérie Salmonella Typhi sa množí a šíri do krvného obehu.
Urbanizácia a zmena klímy majú potenciál zvýšiť celosvetovú záťaž týfusom. Okrem toho zvyšujúca sa odolnosť voči liečbe antibiotikami uľahčuje šírenie týfusu v komunitách, ktoré nemajú prístup k bezpečnej pitnej vode.
Zlepšené životné podmienky a zavedenie antibiotík viedli k zníženiu chorobnosti a úmrtnosti na brušný týfus v priemyselných krajinách. Toto ochorenie je však naďalej problémom verejného zdravia v mnohých rozvojových oblastiach - v Afrike, východnom Stredomorí, juhovýchodnej Ázii a západnom Tichomorí.
Podľa odhadov z roku 2019 sa ročne vyskytne 9 miliónov prípadov brušného týfusu, čo má za následok približne 110 000 úmrtí ročne. Riziko týfusu je vyššie v populáciách, ktoré nemajú prístup k bezpečnej vode a primeranej sanitácii. Najviac ohrozené sú deti.
Brušný týfus má tri základné formy:
- Ambulantná forma
- Ľahký priebeh
- Teplota do 38 C
- Bez komplikácií
- Ochorenie sa často prechodí- bacilonosičstvo
- Abortívny týfus
- Príznaky trvajú iba 2 týždne
- Ľahký priebeh
- Hypertoxický týfus
- Ťažká forma
- Vysoké horúčky nad 38 C
- Príznaky srdcového zlyhávania
- Sepsa, šok
- Často končí smrťou
Symptómy
Salmonella typhi infikuje len ľudí a nemá žiadneho medzihostiteľa. Osoby s brušným týfusom prenášajú baktérie v ich krvnom obehu a črevnom trakte. Medzi príznaky patrí dlhotrvajúca vysoká horúčka, únava, bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesť brucha a skôr zápcha nie hnačka. Niektorí pacienti môžu mať vyrážku. Jazyk býva hnedo povlečený. Závažné prípady môžu viesť k vážnym komplikáciám alebo dokonca k smrti. Brušný týfus možno potvrdiť krvným testom.
Diagnostika
Dôležitými postupmi pri správnej diagnostike je dôkladne odobratá cestovateľská anamnéza a klinický priebeh ochorenia. Sérologickým vyšetrením sa stanovuje prítomnosť antigénov a protilátok v tele hostiteľa.
Liečba
Brušný týfus sa dá liečiť antibiotikami. Antimikrobiálna rezistencia je bežná s pravdepodobnosťou komplikovanejších a nákladnejších možností liečby, ktoré sú potrebné v najviac postihnutých oblastiach.
Aj po vymiznutí príznakov môžu byť ľudia stále infekční.
Pre ľudí liečených na brušný týfus je dôležité, aby dodržiavali nasledujúce opatrenia:
- Užívajte predpísané antibiotiká tak dlho, ako vám ich lekár predpísal.
- Po použití kúpeľne si umyte ruky mydlom a vodou a vyhýbajte sa príprave alebo podávaniu jedla pre iných ľudí. Tým sa zníži pravdepodobnosť prenosu infekcie na niekoho iného.
- Nechajte sa otestovať u svojho lekára, aby ste sa uistili, že v tele nezostanú žiadne baktérie Salmonella Typhi.
Prevencia
Brušný týfus je bežný v miestach so zlou hygienou a nedostatkom bezpečnej pitnej vody. Prístup k bezpečnej vode a primeranej sanitácii, hygiena medzi pracovníkmi manipulujúcich s potravinami a očkovanie proti týfusu sú účinné pri prevencii.
Konjugovaná vakcína proti týfusu, pozostávajúca z purifikovaného Vi antigénu spojeného s nosným proteínom, sa podáva ako jedna injekčná dávka deťom vo veku od 6 mesiacov a dospelým do 45 rokov alebo 65 rokov (v závislosti od vakcíny).
Dve ďalšie vakcíny sa už dlho používajú u starších detí a dospelých s rizikom týfusu, vrátane cestovateľov. Tieto vakcíny neposkytujú dlhotrvajúcu imunitu (vyžadujúce opakované alebo posilňovacie dávky) a nie sú schválené pre deti mladšie ako 2 roky.
Všetci cestujúci do endemických oblastí sú vystavení potenciálnemu riziku brušného týfusu, hoci riziko je vo všeobecnosti nízke v turistických a obchodných centrách, kde sú štandardy ubytovania, hygieny a hygieny potravín vysoké. Očkovanie proti brušnému týfusu by sa malo ponúknuť cestujúcim do destinácií, kde je riziko brušného týfusu vysoké.
Nasledujúce odporúčania pomôžu znížiť riziko infekcie pri cestovaní:
- Uistite sa, že jedlo je správne uvarené a pri podávaní stále horúce.
- Vyhnite sa surovému mlieku a výrobkom vyrobeným zo surového mlieka. Pite iba pasterizované alebo varené mlieko.
- Vyhnite sa ľadu, pokiaľ nie je vyrobený z nezávadnej vody.
- Ak je bezpečnosť pitnej vody otázna, prevarte ju, alebo ak to nie je možné, dezinfikujte ju spoľahlivým dezinfekčným prostriedkom s pomalým uvoľňovaním (zvyčajne dostupný v lekárňach).
- Dôkladne a často si umývajte ruky mydlom, najmä po kontakte s domácimi zvieratami alebo hospodárskymi zvieratami alebo po návšteve toalety.
- Ovocie a zeleninu dôkladne umyte, najmä ak sa konzumujú surové. Ak je to možné, zelenina a ovocie by sa mali ošúpať.
Očkovanie sa odporúča pri cestovaní do rizikových oblastí ako sú tropické a subtropické krajiny, Latinská Amerika, Ázia, India, Afrika, Egypt, Tunis, Turecko.