Pilonidálna cysta
22.04.2025

Pilonidálna cysta je pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje najmä mladých dospelých, častejšie mužov. Ide o chronický zápalový proces v oblasti sakrokokcygeálnej (kostrčovej) ryhy, kde sa vytvorí dutina (cysta) často obsahujúca zvyšky chlpov, kožného mazu a nečistôt. Názov pochádza z latinčiny – „pilus“ (chlp) a „nidus“ (hniezdo), čo výstižne popisuje jej obsah.
Príčina
Presná príčina vzniku nie je úplne objasnená, no predpokladá sa, že ide o získané ochorenie. Chlpy sa trením a tlakom (napríklad pri dlhom sedení) vtlačia do kože a vyvolajú zápal. Rizikové faktory zahŕňajú silné ochlpenie, sedavý životný štýl, obezitu, zlé hygienické návyky a genetickú predispozíciu.
Príčiny
Klinické prejavy sa líšia podľa štádia. Spočiatku môže byť cysta asymptomatická – len ako malá hrčka v oblasti medzi zadkom. Pri infekcii sa objavuje bolesť, opuch, začervenanie, výtok hnisu alebo krvi. V prípade abscesu môže byť prítomná aj horúčka.
Diagnostika
Diagnóza sa stanovuje na základe klinického vyšetrenia, zobrazovacie metódy sa používajú len výnimočne.
Liečba závisí od štádia ochorenia:
- Akútny absces si vyžaduje chirurgickú drenáž.
- Chronická alebo recidivujúca cysta sa lieči chirurgicky – najčastejšie excíziou (vyrezaním) postihnutého tkaniva s možným primárnym uzáverom, alebo sekundárnym hojením.
- Novšie metódy zahŕňajú laserové techniky alebo tzv. pit-picking, ktoré sú menej invazívne a majú kratšiu dobu hojenia
Bez liečby môže pilonidálna cysta spôsobovať opakované zápaly a výrazne znižovať kvalitu života. Prevencia zahŕňa dobrú hygienu, zníženie telesnej hmotnosti a odstránenie ochlpenia v rizikovej oblasti.