Kalcifikácia perikardu
31.03.2025

Perikard (osrdcovník) je vakovitý obal srdca tvorený dvoma listami, medzi ktorými sa nachádza perikardiálna dutina (cavitas pericardialis). V perikardiálnej dutine sa nachádza malé množstvo tekutiny, ktorá znižuje trenie a uľahčuje pohyb počas kontrakcie srdca. Kaciflikácia perikardu môže byť spôsobená viacerými infekčnými aj neinfekčnymi príčinami. V mnohých prípadoch ostávajú kalcifikácie asymptomatické a sú objavené náhodne na zobrazovacích vyšetreniach. Symptomatické prípady sú spojené s prejavmi srdcového zlyhávania.
Príčina
Kalcifikácia perikardu vzniká následkom zápalu, fibrózy a nekrózy. Najčastejšou príčinou rozsiahlych kalcifikácií perikardu je chronický zápal, ktorý je najčastejšie spôsobený tuberkulózou a menej často bakteriálnou perikarditídou. Ďalšími príčinami môžu byť vírusové infekcie, ožarovanie hrudníka, chirurgické zákroky a úrazy hrudníka. Okrem toho môžu kalcifikácie vznikať v dôsledku uremickej perikarditídy, malignít, reumatologických ochorení a ochorení spojivového tkaniva. Prípady kalcifikácie perikardu boli dokumentované aj po expozícii azbestu. Napriek tomu sa však viac ako 50 % prípadov kalcifikácií perikardu považujú za idiopatické, teda bez jasne identifikovateľnej príčiny. Kalcifikácia perikardu môže byť asociovaná s restriktívnou perikarditídou.
Prejavy
Kalcifikácia perikardu je vo väčšine prípadov asymptomatická. Môžu sa vyvinúť príznaky srdcového zlyhania, ako sú námahové a neskôr pokojové dyspnoe (dýchavičnosť), ortopnoe (dychová tiešeň viazaná na polohu v ľahu), bendopnoe (dýchavičnosť po predklone), únava, opuchy (edémy).
Diagnostika
Pacienti môžu vyhľadať zdravotnú pomoc pre klinické prejavy, ako je únava, zadýchavanie sa a opuch. Pri fyzikálnom vyšetrení je možné odhaliť niektoré príznaky srdcového zlyhávanie, ako je hepatojugulárny reflux, Kussmaulov príznak, zvýšená náplň krčných žíl. Laboratórne môžu byť pri elevované kardiálne markery. Zo zobrazovacích vyšetrení je možné využiť röntgen hrudníka, počítačovú tomografiu (CT), magnetickú rezonanciu (MRI). Najlepšiu výpovednú hodnotu má CT vyšetrenie, ktoré umožňuje určiť lokalizáciu, rozsah kalcifikácií perikardu. Echokardiografické vyšetrenie nemá veľký prínos pri detekcii kalcifikácií, ale umožňuje vyšetriť funkciu jednotlivých srdcových oddielov. U asymtomatických pacientov môže byť kalficikácie perikardu náhodným nálezom na zobrazovacích vyšetreniach indikovaných z iných dôvodov.
Terapia
Asymptomatické prípady kalcifikácie perikardu si nevyžadujú liečbu. V liečbe subakútnych prípadov kalcifikácií perikardu asociovaných s konstriktívnou perikarditídou je možné využiť protizápalovú liečbu, ako kolchicín, kortikosteroidy a nesteroidné antiflogistiká (NSAID). Avšak tieto lieky nedokážu zvrátiť fibrózu a kalcifikáciu, ich hlavným cieľom je spomaliť progresiu ochorenia. V indikovaných prípadoch môže byť realizovaná perikardektómia (odstránenie perikardu).