Orálna mukokéla
26.01.2025

Orálna mukokéla je retenčná cysta malej mucinóznej (hlienovej) slinnej žľazy s väzkým hlienovitým obsahom. Najčastejšie vzniká na dolnej pere a prejavuje sa vyklenutím veľkosti niekoľko milimetrov až centimetrov. Mukokéla je primárne klinická diagnóza a liečba spočíva v chirurgickom odstránení.
Príčina
Najčastejšou príčinou vzniku mukokély je trauma malých slinných žliaz spôsobená náhodným zahryznutím do pery alebo v dôsledku zlozvyku hryzenia pier či líc. Poranenie žliazky spôsobí zúženie jej vývodu a retenciu produkovaných slín.
Prejavy
Mukokéla sa prejavuje vyklenutím a jej veľkosť sa môže pohybovať od jedného milimetra po niekoľko centimetrov. Palpačne (dotykovo) môžu byť mukokély mäkké alebo zatvrdnuté. Mukokély môžu pretrvávať v ústnej dutine niekoľko dní až rokov. Najčastejšie sa vyskytujú na vnútornej strane dolnej pery, ale môžu byť lokalizované aj na sliznici líc, spodine úst alebo na jazyku. Obvykle mukokély nespôsobujú bolesť ani iné závažnejšie ťažkosti.
Diagnostika
Mukokély sa diagnostikujú na základe klinického obrazu. Na odlíšenie iných závažnejších stavov je možné využiť ultrasonografiu, počítačovú tomografiu (CT), magnetickú rezonanciu (MRI) a prípadne biopsiu.
Terapia
V niektorých prípadoch dochádza k spontánnemu vymiznutiu mukokél. Perzistujúce mukokély odstraňujeme chirurgicky – pomocou lasera, kryochirurgie, aspirácie alebo excízie (vyrezanie)