Tietzeho syndróm
13.01.2025

Tietzeho syndróm je vzácne ochorenie charakterizované bolesťou, opuchom a zápalom jednej alebo viacerých rebrových chrupiek. Tietzeho syndróm je benígne, samolimitujúce ochorenie, ktoré je však nutné odlíšiť od závažnejším a potenciálne život ohrozujúcich stavov, ako je infarkt myokardu či pneumotorax. Liečba Tietzeho syndrómu sa zameriava na zmiernenie prejavov.
Príčina
Presná príčina vzniku Tietzeho syndrómu nie je známa. Niektoré štúdie naznačujú, že by vyvolávajúcim faktorom vzniku Tietzeho syndrómu mohli byť opakované mikrotraumy na prednej stene hrudníka. Syndrómu môže predchádzať dlhotrvajúci kašeľ, vracanie, vírusové a bakteriálne infekcie, chirurgické zákroky v oblasti hrudníka, trauma v oblasti hrudníka. Syndróm sa vyskytuje častejšie u ľudí mladších ako 40 rokov. Muži a ženy sú postihnuté v rovnakej miere.
Prejavy
Charakteristickým príznakom Tietzeho syndrómu je bolesť a opuch v mieste kostochondrálnych spojení. Kostochondrálne spojenie je spojenie medzi chrupkou rebra (cartilago costalis) a hrudnou kosťou (sternum). Najčastejšie je postihnuté druhé alebo tretie rebro. Bolesť sa zhoršuje pri pohybe, hlbokom nádychu, kašli, kýchaní a môže vyžarovať do ramena, ruky, krku. Prejavy Tietzeho syndrómu sa môžu vyvíjať postupne alebo môžu vznikať náhle. Lokálny opuch v mieste chrupky je rebra považovaný za charakteristický znak Tietzeho syndrómu, ale v niektorých prípadoch môže chýbať. V takých prípadoch môže byť Tietzeho syndróm zamenený s kostochondritídou.
Diagnostika
Tietzeho syndróm sa diagnostikuje na základe typického klinického obrazu po vylúčení potenciálne život ohrozujúcich príčin bolesti na hrudníku, ako sú infarkt myokardu, pneumónia, pneumotorax alebo malignity. S cieľom vylúčenia iných príčin bolesti na hrudníku môžeme realizovať elektrokardiografiu (EKG), röntgen hrudníka a laboratórne vyšetrenia. Súčasoťu diagnostiky môže byť aj ultrasonografické vyšetrenie a magnetická rezonancia (MRI) hrudníka. V niektorých prípadoch môže byť indikovaná biopsia a histopatologické vyšetrenie rebrovej chrupky.
Terapia
Liečba Tietzeho syndrómu je symptomatická. Na tlmenie bolesti najčastejšie využívame nesteroidné antiflogistiká. Lieky s protizápalovým a analgetickým účinkom môžu byť aplikované aj lokálne. Úľavu od symptómov môže priniesť aj suché teplo alebo fyzioterapia. Prejavy Tietzeho syndrómu ustupujú v priebehu niekoľko týždňov, ale niekedy môžu pretrvávať mesiace.