Sérová choroba
11.12.2024

Sérová choroba je imunologická reakcia organizmu na podané látky, ako sú séra, vakcíny alebo antitoxíny. Môže spôsobovať príznaky ako horúčka, vyrážky alebo bolesti kĺbov. Diagnózu a liečbu riadi alergológ alebo imunológ.
Príčiny
Základným princípom imunitného systému je rozpoznávať škodlivé a telu cudzie zlúčeniny a mikroorganizmy, označiť ich a zlikvidovať ich. Rozoznávanie týchto cudzorodých štruktúr a ich odlišovanie od štruktúr telu vlastných sa deje na základe ich povrchových štruktúr, ktorým hovoríme antigény.
Pomerne dosť takýchto antigénov sa objavuje na povrchu bielkovín, a pokiaľ podané sérum obsahuje bielkoviny, je vyššia pravdepodobnosť, že naň imunitný systém zareaguje. Podobná reakcia môže vzniknúť po podaní niektorých antitoxínov (napríklad proti tetanu) a vakcín. Riziko vzniku reakcie je vyššie vtedy, ak má podávaná zlúčenina zvierací pôvod.
Prejavy
Sérová choroba sa objavuje s odstupom (väčšinou 5-10 dní) po podaní séra a zahŕňa zvýšenú teplotu, bolesti kĺbov, zväčšenie lymfatických uzlín, nevoľnosť, kožné vyrážky a svrbenie tela. V niektorých prípadoch môže byť priebeh aj závažnejší vrátane poškodenia obličiek (vznik glomerulonefritídy) a rozvoja šokového stavu.
Diagnostika
Diagnózu stanovíme na základe klinických prejavov vzniknutých po aplikácii niektorého séra, či inej podobnej látky.
Liečba
V akútnej fáze je možné podať lieky tlmiace imunitný systém, napríklad antihistaminiká a kortikoidy, terapia je teda podobná klasickej alergickej reakcii. Dôležitou súčasťou prístupu k pacientovi je prestať podávať vyvolávajúce sérum (či inú zlúčeninu), ak je to však z lekárskeho hľadiska možné.