Flegmóna

19.02.2023

Je to neohraničený hnisavý zápal, ktorý sa šíri do okolitého tkaniva. Postihuje mäkké tkanivá ako napríklad podkožie, svaly, fascie. 

Príčiny

Príčinou vzniku je najčastejšie infekcia spôsobená baktériami ako sú stafylokoky, streptokoky a klostrídie. Zápal vzniká pri poškodení kožného krytu pri porezaní, poškriabaní, popálení a podobne. Je to obranný mechanizmus organizmu na poškodenie alebo prítomnosť mikroorganizmu. Náchylnejšie sú osoby so slabým imunitným systémom. Rizikovou skupinou sú pacienti s diabetom.

Život ohrozujúcou je plynová gangréna, ktorú vyvolávajú anaeróbne baktérie. V súčasnosti je jej výskyt ojedinelý. Typický bol u vojakov pri zlej dezinfekcii rán. 

Príznaky

  • Lokálne príznaky (silná bolesť, začervenanie, opuch, zvýšená teplota v okolí) 
  • Zdúrenie okolitých lymfatických uzlín
  • Horúčka, potenie
  • Zrýchlený pulz, dychová frekvencia

Zápal sa môže šíriť na krvné, lymfatické cievy ale aj nervy. Pri neliečení flegmóny môže dôjsť ku gangréne- nekróze tkaniva a amputácii danej končatiny. Komplikáciou môže byť šírenie infekcie na vnútorné orgány. 

Diagnostika 

Opiera sa o pozitívny mikrobiologický nález zo sekrétu z postihnutého miesta. Rozhodujúcimi sú aj celkový stav pacienta, zápalové parametre z krvi a zvýšený počet bielych krviniek. V diagnostike sa môžu využiť aj zobrazovacie metódy ako CT a MRI.  

Liečba 

Spočíva v ohraničení zápalu pomocou antibiotík. Robia sa výplachy rany peroxidom vodíka. Pri rozpade tkaniva je nutné chirurgické odstránenie ako aj pri postihnutí orgánu flegmónou.