CRP vyšetrenie
27.12.2024
CRP je skratka pre C-Reaktívny Proteín, teda zlúčenina, ktorá má značný význam v diagnostike mnohých ochorení. Tiež je významným indikátorom, ktorý nám napovie, či pri infekcii použiť, alebo nepoužiť antibiotiká. Pomerne jednoduché meranie CRP umožňuje jeho využitie aj v ordináciách praktických lekárov. Čo to teda CRP presne je?

CRP je bielkovina tvorená v pečeni, ktorá sa radí do skupiny tzv. bielkovín akútnej fázy. Koncentrácia týchto bielkovín začne v rôznej miere stúpať, keď sa v našom tele objaví zápalový proces. Vzhľadom na to, že zápalovým procesom reaguje náš organizmus prakticky na čokoľvek, sú zvýšené bielkoviny akútnej fázy (a teda aj CRP) pomerne častým nálezom. K ich zvýšeniu dochádza pri infekciách akéhokoľvek pôvodu, pri nádorových ochoreniach aj pri autoimunitných chorobách.
Výhody
Výhodou CRP je vysoká citlivosť. Jeho hladina v krvi je totiž u zdravého človeka veľmi nízka – menej ako 6 miligramov na liter [mg/l]. Pri významnejšom zápalovom procese vystúpi jeho hladina na oveľa vyššie hodnoty, ktoré sa často počítajú v desiatkach či stovkách mg/l. Vysoká je aj rýchlosť nárastu CRP, významne zvýšených hodnôt CRP dosiahne už niekoľko hodín po začiatku zápalovej reakcie.
Veľký význam má to, že pri infekčných procesoch:
- Hodnota CRP 6-30 mg/l zodpovedá skôr vírusovej infekcii.
- Hodnota CRP väčšia ako 30 mg/l sa vyskytuje skôr pri infekciách bakteriálnych.
Využitie
Pokiaľ prichádza pacient s horúčkou, zaujíma nás obvykle, či je potrebné mu predpísať antibiotiká. Často sa antibiotiká predpisujú a užívajú bezdôvodne pri vírusových infekciách, čo môže byť dlhodobo nebezpečné. Baktérie si totiž na zbytočne podávané antibiotiká začnú vytvárať rezistenciu, čo znamená, že antibiotiká na ne prestanú účinkovať. Vyšetrenie CRP je do určitej miery riešením. Chorému sa vezme malá vzorka krvi a priamo v ordinácii dá do hodnotiaceho prístroja. Výsledok je hotový za niekoľko minút. Pri hodnotení CRP je však nutné byť opatrný. Niektoré ohraničené bakteriálne infekcie nemusia CRP zvýšiť až tak výrazne a naopak niektoré ťažšie vírusové infekcie (napríklad chrípka) môžu CRP vyhnať aj do hodnoty nad 100. Pri hodnotení CRP je teda nutné sa vždy riadiť aj anamnézou a aktuálnym zdravotným stavom pacienta! Pokiaľ pri nejakom stave nasadíme antibiotiká, môžeme opakovaným meraním CRP merať ich účinok. Čím lepšie budú bakteriálnu infekciu zvládať, tým viac a rýchlejšie CRP poklesne.
CRP sa samozrejme zisťuje aj v biochemických laboratóriách a je súčasťou celkového vyšetrenia krvi, kedy môže byť varovným znakom akéhokoľvek patologického procesu v tele. Ak vyjde CRP vyššia ako 6 a človek nemá príznaky vírusovej infekcie, môže to viesť k podozreniu na autoimunitné choroby a nádory a niekedy nie je zlé po dôvodu zvýšenia CRP pátrať ďalšími vyšetreniami.
Prokalcitonín
Existuje aj iný proteín akútnej fázy, ktorý je možné využiť. Volá sa prokalcitonín, jeho koncentrácia rastie rýchlejšie a výraznejšie ako CRP a navyše dokáže oveľa lepšie odlíšiť bakteriálne infekcie od iných zápalov. Stanovenie prokalcitonínu je však výrazne drahšie, a preto sa nevykonáva zďaleka tak často ako stanovenie CRP. Zároveň je prokalcitoním markerom sepsy.