Vyšetrenie glykovaného hemoglobínu
03.02.2025

Koncentrácia glykovaného hemoglobínu je laboratórna hodnota, ktorá sa využíva v internom lekárstve a v diabetológii. Neslúži síce na priamu diagnostiku cukrovky, ale môže nám pomôcť rozhodnúť o tom, ako je u daného človeka cukrovka liečená.
Hemoglobín je, ako iste vieme, krvné farbivo nachádzajúce sa v červených krvinkách. Hemoglobín je životne dôležitý, pretože viaže kyslík a rozvádza ho po organizme. Zistilo sa, že na určité množstvo hemoglobínu sa viaže krvný cukor glukóza a tak vzniká už spomínaný glykovaný hemoglobín. Platí fakt, že keď je hladina krvného cukru vyššia ako normálne (hyperglykémia), tak aj koncentrácia glykovaného hemoglobínu sa zvyšuje. Spojenie glukóza-hemoglobín je pevné a až do odbúrania príslušnej červenej krvinky a jej hemoglobínu, pričom životná doba konkrétnej červenej krvinky (a jej hemoglobínu) je 120 dní.
Využitie
Pomerne dlhý polčas rozpadu hemoglobínu (120 dní) zaručuje, že nás glykovaný hemoglobín síce nepriamo, ale pomerne presne informuje o tom, či mal pacient v posledných mesiacoch časté a výrazné hyperglykémie. Glykovaný hemoglobín odoberajú ošetrujúci lekári raz za čas u pacientov s liečenou cukrovkou (cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu, LADA, MODY, tehotenská cukrovka) a vďaka nemu zisťujú, ako dobre je cukrovka kompenzovaná.
Glykovaný hemoglobín nám samozrejme nepovie, či je problém v tom, že má pacient zlú liečbu, alebo preto, že nedodržiava diétne opatrenia – vyhodnotenie závisí od daného lekára.
Prevedenie
Na vyšetrenie glykovaného hemoglobínu stačí jednoduchý odber žilovej krvi a jej vyšetrenie v biochemickom laboratóriu.
Vyhodnotenie
Glykovaný hemoglobín (laboratórna skratka HbA1c) je percentuálna hodnota ktorá vyjadruje pomer množstva glykovaného hemoglobínu k celkovému množstvu hemoglobínu. Normálny výsledok u zdravého človeka je väčšinou menej ako 4 % glykovaného hemoglobínu, u dobre kompenzovaných diabetikov by mala byť hodnota pod 6 %.
Okrem percentuálneho zhodnotenia je možné hodnotiť množstvo glykovaného hemoglobínu v koncentračných jednotkách v milimoloch na liter, čo je v dnešnej dobe výrazne populárnejšie. V takom prípade platí, že:
a) zdravý jedinec - glykovaný hemoglobín pod 39 mmol/l.
b) výborne kompenzovaný diabetik - 39-45 mmol/l.
c) relatívne prijateľne kompenzovaný diabetik - 46-53 mmol/l.
d) zle kompenzovaný diabetik - nad 53 mmol/l (avšak u seniorov býva táto hodnota posunutá vyššie).
Nevýhody
Vyšetrenie glykovaného hemoglobínu je jednoduché a cenné orientačné vyšetrenie, ale nemusí byť vždy presné. Boli popisované značné odchýlky pri niektorých situáciách, ako sú stavy po operáciách, po väčších krvných stratách a pri pokročilých fázach chronického zlyhania obličiek.