Gestačný diabetes mellitus (GDM) – Tehotenská cukrovka
15.04.2024
Gestačný diabetes mellitus (GDM) – Tehotenská cukrovka. Ide o poruchu metabolizmu glukózy rôzneho stupňa, ktorá sa objaví v tehotenstve a spontánne odznie počas šestonedelia. Podobne ako iné typy cukrovky, aj gestačná cukrovka ovplyvňuje spôsob, akým vaše bunky využívajú cukor (glukózu).
GDM spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi, ktorá môže ovplyvniť vaše tehotenstvo a zdravie vášho dieťaťa. Hoci každá tehotenská komplikácia je znepokojujúca, existuje aj dobrá správa. Počas tehotenstva kontrolou glykémie, konzumáciou zdravých potravín, cvičením a v prípade potreby užívaním liekov môže udržať vás a vaše dieťa zdravé.
Príznaky
- Väčšinou nespôsobuje viditeľné príznaky. Žena môže pociťovať zvýšený smäd a častejšie chodí močiť.
Príčiny
Zatiaľ Vedci presne nevedia, prečo niektoré tehotné ženy dostanú tehotenskú cukrovku a iné nie. Často v tom zohráva úlohu nadváha pred tehotenstvom ale aj zmena hladiny hormónov, ktoré za normálnych okolností udržujú hladinu cukru v krvi v norme.
Rizikové faktory
- Nadváha alebo obezita
- Nedostatočná fyzická aktivita
- Prediabetes
- Gestačná cukrovka počas predchádzajúceho tehotenstva
- Syndróm polycystických vaječníkov
- Blízky rodinný príslušník s cukrovkou
- Predchádzajúci pôrod dieťaťa s hmotnosťou vyššou ako 4,1 kg
Diagnostika
Pomocou Screeningu GDM, ktorý je dvojfázový:
- I. fáza: všetky tehotné ženy do 14. týždňa gravidity
Metóda: Glykémia nalačno zo žilovej plazmy
- II. fáza: všetky tehotné ženy s negatívnym výsledkom v I. fáze screeningu (aj ženy, ktoré z nejakého dôvodu nepodstúpili I. fázu screeningu). Je realizovaný v 24.–28. týždni
Metóda: 75g orálny glukózový toleračný test za štandardných podmienok.
Test sa realizuje v ranných hodinách po minimálne 8 hodinovom lačnení ( tehotná môže piť len čistú vodu ). Gravidná žena by sa 3 dni pred testom nemala nijako obmedzovať vo svojich stravovacích návykoch a deň pred testom by sa nemala fyzicky namáhať. Pred a počas testov žena nesmie fajčiť. Dôvodom odloženia testu môže byť akútne ochorenie, viróza, hyperemesis gravidarum.
Liečba:
- Zmeny životného štýlu – správna životospráva, dostatočná fyzická aktivita
- Monitorovanie hladiny cukru v krvi
- Lieky, ak je to potrebné
- Dôležitou súčasťou liečebného plánu je dôkladné sledovanie dieťaťa opakovanými sono kontrolami alebo inými testami.
Následné opatrenia po pôrode
- kontrola hladiny cukru v krvi matky po pôrode a potom opäť za 6 až 12 týždňov, aby sa lekár uistil, že sa vaša hladina cukru vrátila do štandardného rozmedzia.
- Ženy, ktoré mali gestačnú cukrovku, majú vyššie riziko vzniku cukrovky 2. typu a preto budú musieť byť častejšie vyšetrované na zmeny hladiny cukru v krvi.