K25, K26 Žalúdočné a dvanástnikové vredy (peptické vredy)
Sezóna 2 - Epizóda 13
06.06.2024
Peptické vredy sú defekty (rany) v sliznici žalúdka alebo dvanástnika, ktoré prechádzajú cez svalovú vrstvu žalúdka. Vznikajú vtedy, keď ochranný hlien, ktorý lemuje žalúdok, sa stane neúčinným. Žalúdok produkuje silnú kyselinu – kyselinu chlorovodíkovú, ktorá pomáha pri trávení potravy a chráni pred mikróbmi. Na ochranu tkanív tela pred touto kyselinou vylučuje aj hrubú vrstvu hlienu. Ak je vrstva hlienu nedostatočná a prestane účinne fungovať, kyselina môže poškodiť tkanivo žalúdka a spôsobiť vred.
Peptický vred sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Dvanástnikové vredy sa zvyčajne objavujú vo veku 30 až 50 rokov a sú častejšie u mužov ako u žien. Žalúdočné vredy sa zvyčajne vyskytujú v neskoršom veku, po 60. roku života, a postihujú častejšie ženy ako mužov.
Neliečené vredy môžu spôsobiť komplikácie
Pri neliečení žalúdočných vredov sa môžu objaviť nebezpečné komplikácie. Sú nimi krvácanie zo sliznice žalúdka – prasknutie vredu, kedy nastáva vracanie krvi alebo krvácanie z konečníka (krvavá stolica), perforácia (prederavenie) steny žalúdka. Vtedy je nutná okamžitá chirurgická operácia.
Najčastejšie príznaky
Bolesť v hornej časti brucha je najčastejším príznakom vredov žalúdka aj dvanástnika.
Vyznačuje sa pocitom hryzenia alebo pálenia a vyskytuje sa po jedle. Na rozdiel od žalúdočného vredu, bolesť dvanástnikového vredu často prebúdza pacienta v noci. Medzi ďalšie možné prejavy patria napríklad dyspepsia (ťažkosti pri trávení), vrátane grgania, nadúvania a neznášanlivosti mastných potravín, pálenie záhy, nepohodlie v hrudníku, hemateméza (zvracanie krvi) alebo meléna (čierna stolica) v dôsledku gastrointestinálneho krvácania.
Peptický vred môžu spôsobiť niektoré z nasledujúcich dôvodov: infekcia Helicobacter pylori, faktory životného štýlu akými sú alkohol a fajčenie, či ťažký fyziologický stres.
Diagnostika
Gastrofibroskopia - endoskopia horného gastrointestinálneho traktu je preferovanou diagnostickou metódou pri diagnostikovaní pacientov s podozrením na peptickú vredovú chorobu. Je vysoko citlivá na diagnostiku žalúdočných a dvanástnikových vredov, umožňuje biopsie a cytologické vyšetrenie v prostredí žalúdočného vredu na odlíšenie benígneho vredu od malígnej lézie.
Liečba
Liečba žalúdočných vredov závisí od ich príčiny a patrí vždy do rúk lekára. Žalúdočné vredy spôsobené infekciou Helicobacter pylori sa liečia kombináciou antibiotík, probiotík a inhibítorov protónovej pumpy. Tieto lieky znižujú produkciu kyseliny v žalúdku, čo umožňuje poškodeným tkanivám liečiť sa.
Prevencia
Účinnou prevenciou je zmena stravy a životného štýlu. Dôležité je jesť častejšie a menšie porcie jedla, vyhnúť sa dráždivým jedlám (korenené, pikantné, kyslé, mastné a vyprážané jedlá), nekonzumovať alkohol, kofeínové nápoje, napr. kávu, nefajčiť a v neposlednom rade znížiť stres.
Viac o tomto ochorení sa dozviete v rozhovore s gastroenterológom MUDr. Igorom Šturdíkom, PhD.