MEDI Noviny 11. 05. 2024

Sezóna 2 - Epizóda 19

11.05.2024

Dobrý deň, vitajte pri týždennom sumári správ z oblasti slovenského zdravotníctva. V dnešných MEDI novinách sa budeme venovať aj týmto témam:

  • súkromné zdravotné poisťovne si vyplácajú dividendy zo zisku v neľahkých časoch.

  • lekárski odborári predniesli vážne výhrady k doterajšej činnosti ministerstva zdravotníctva.

  • pacienti budú mať od zdravotných poisťovní od roku 2025 nové benefity.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou znepokojuje, že súkromné zdravotné poisťovne si vyplácajú dividendy zo zisku z predchádzajúcich období v neľahkých časoch, v ktorých sa slovenské zdravotníctvo nachádza. Zdravotné poistenie je základným pilierom našej spoločnosti a jeho financovanie by malo byť podľa úradu využité na zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov. Predseda úradu Michal Palkovič rešpektuje zákonné právo akcionárov zdravotných poisťovní na podiel na zisku, ale vzhľadom na závažné problémy, ktoré sa nakopili v zdravotníctve, považuje tento krok za rozporuplný. Zdravotná poisťovňa Dôvera vyplatila svojim akcionárom v marci tohto roka dividendy vo výške 19.995 mil. eur. Na správu úradu zareagovala aj Dôvera, ktorá uviedla, že ku koncu vlaňajška mala nerozdelený zisk z minulosti vo výške 162 mil. eur. Penta deklarovala, že aj vzhľadom na stav slovenského zdravotníctva si túto sumu nevyplatí. Dôvera uviedla, že vyplatila dividendy  len vo výške zisku z roku 2023, ktorý bol na úrovni 0,76 % poistného, a teda výrazne pod zákonným maximom 1 %.  

Zdravotné poisťovne zmenili očakávania ohľadom svojich hospodárskych výsledkov a hrozí opätovné dofinancovanie sektora zo strany štátu. Ako informuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotné poisťovne Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera a Union plánovali dosiahnuť v tomto roku zisk, teraz však očakávajú stratu. Strata štátnej poisťovne by mala dosiahnuť 200 mil. eur, Dôvera ju má mať na úrovni 70 mil. a Union vo výške 6,5 mil. eur. Podľa hovorkyne úradu Moniky Hudecovej ide o výraznú zmenu k horšiemu oproti predošlým odhadom. Úrad si ju vysvetľuje ako plné premietnutie rizík z negatívneho scenára vývoja, na ktorý zdravotné poisťovne upozornili pri tvorbe svojich plánov.

Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia na stretnutí s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou predniesli vážne výhrady k doterajšej činnosti ministerstva zdravotníctva. Upozornili ju na posilňovanie finančných skupín v zdravotníctve na úkor štátu a apelovali na výstavbu Národnej nemocnice Slovenska – Rázsochy. Išlo už o tretie rokovanie predstaviteľov združenia na čele s predsedom Petrom Visolajským. Štátne zdravotníctvo, ktoré je kľúčové v každom vyspelom štáte, podľa odborárov na Slovensku upadá, naopak z nášho podvyživeného zdravotníctva profitujú najbohatší Slováci. 

Detská psychiatria má po detskej neurológii najväčší problém s nedostatkom doktorov. Vyhlásila to pre tlačovú agentúru SITA detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová. Podľa nej na Slovensku značne chýbajú aj lôžka pre detských pacientov s duševnými poruchami. V súčasnosti máme 100 lôžok, z ktorých funguje pre nedostatok doktorov len okolo 70. Mladí lekári nemajú podľa Rogenbergerovej veľký záujem o prácu detského psychiatra. Aktuálne je približne 30 lekárov v predatestačnej príprave. Problém podľa nej ešte viac vyeskaluje, keď starší psychiatri odídu do dôchodku. Podľa jej slov máme zhruba 33 až 35 lekárov, ktorí pracujú na lôžkových oddeleniach. Tie máme v Bratislave, v Martine, v Kremnici, v Prešove a v Michalovciach. Máme okolo 50 psychiatrov, ktorí pracujú na ambulanciách. Tieto čísla sa rôznia a nie sú nikdy spočítateľné, pretože sú lekári, ktorí súčasne musia pracovať aj na troch ambulanciách, pretože niektoré okresy sú úplne nepokryté. Na východnom Slovensku je podľa jej slov napríklad 13 okresov, ktoré vôbec nemajú detského psychiatra. Stredné Slovensko má minimum týchto odborníkov, pokrytá je tam určitá sústava ambulancií. Trochu lepšie je na tom západné Slovensko.

Na dofinancovanie štátnych nemocníc pôjde 191 mil. eur. Zdravotnícke zariadenia dostanú aj ďalších 70 mil. eur na pokrytie nárastu produkcie z dôvodu skracovania čakacích lehôt, podliečenosti obyvateľstva, zavádzania DRG systému, ako aj o implementáciu optimalizácie siete nemocníc. Vyplýva to z opatrení na podporu finančného zdravia verejných koncových nemocníc v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, ktorý vo štvrtok 2. mája vzala na vedomie vláda. Tieto nemocnice vykonávajú okrem svojej základnej aj ďalšie významné činnosti nezastupiteľného verejného zdravotníckeho významu.  Je to vzdelávanie, veda a výskum, sú prvým kontaktným bodom v krízových situáciách, stálym subjektom hospodárskej mobilizácie a majú špecifické programy. Tieto nie sú z hľadiska dnešného platobného mechanizmu zohľadnené a pokryté v dostatočnej miere.

"Nikto nehovorí o tom, že nemocnica na Rázsochách v Bratislave nebude!" Povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková v relácii RTVS Sobotné dialógy. Zároveň odmietla, že ide v tejto téme proti uzneseniu vlády. Podľa svojich slov si necháva „pár dní“ na dokreovanie nápadu a o finálnej vízii projektu novej nemocnice bude informovať na tlačovej besede. Dolinkovú chce odvolávať v parlamente Progresívne Slovensko, KDH aj hnutie Slovensko a dôvodom je aj nemocnica Rázsochy. Ministerka je presvedčená, že za zlyhanie tohto projektu sú zodpovedné vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Ak Národná rada otvorí schôdzu o jej odvolaní, je pripravená prísť do parlamentu a obhajovať sa. 

Štátna kasa môže doplatiť na to, ak by vláda úplne upustila od zámeru výstavby nemocnice na Rázsochách. Upozornil na to predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay s tým, že tam bolo ešte za socializmu vyvlastnených mnoho pozemkov. Skonštatoval, že ak tam nebude stáť zdravotnícke zariadenie, je tu hrozba, že bývalých vlastníkov bude treba odškodniť. Odborári kritizujú aj aktuálne kroky ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej ohľadom budúcnosti Rázsoch, či nemocnice v Prešove. Anton Szalay upozorňuje, že ide o nekoncepčné návrhy, ktoré vláda nemá vo svojom programovom vyhlásení ani v pláne obnovy. Ďalším nepremysleným krokom je podľa neho aj snaha o presunutie fakultnej nemocnice v Prešove pod správu ministerstva obrany.

Rezort zdravotníctva chce zvýšiť dostupnosť dennej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast.Navrhuje preto, aby boli pediatri v rámci svojich ordinačných hodín pacientom k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň ordinovali do 18tej hodiny. Cieľom rezortu je garantovať zachovanie dostupnosti dennej ambulantnej starostlivosti pre deti, preto ambulantné pohotovostné služby pre deti navrhuje skrátiť do 20tej hodiny. Ak pozmeňujúci návrh prejde v parlamente, zmeny budú platiť od 1. júla 2024. V súčasnej sieti na Slovensku chýba 20 percent ambulantných lekárov pre deti, a keďže takmer polovica primárnych pediatrov je v dôchodkovom veku, ich nedostatok sa bude len prehlbovať. 

Vláda na svojom 31. rokovaní nesúhlasila s návrhom skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členke vlády Slovenskej republiky Zuzane Dolinkovej, poverenej riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Súčasne poverila predsedu vlády Roberta Fica oznámiť stanovisko vlády podpredsedovi Národnej rady SR a odôvodniť stanovisko vlády parlamentu. Vláda návrh poslancov považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. Nevidí žiaden dôvod na vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva SR Zuzane Dolinkovej a plne ju podporuje vo výkone funkcie. Vláda SR predložený návrh vníma ako súčasť deštruktívnej opozičnej politiky.

Pacienti budú mať od zdravotných poisťovní od roku 2025 nové benefity. Zamerané budú najmä na onkologických a kardiovaskulárnych pacientov, možno však aj u zubárov. Uviedla to ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková v relácii RTVS Sobotné dialógy. Podotkla, že s návrhom musia prísť zdravotné poisťovne. Ako povedala, Všeobecná zdravotná poisťovňa ročne vyplácala poistencovi 30 eur na zubné benefity. Dodala, že vie, že v súčasnosti prebiehajú rokovania so Slovenskou stomatologickou komorou o tom, ako tých 30 miliónov, ktoré sa dostanú do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti, by zubári vedeli svojim pacientom dať, a to napríklad tým, že pre malé deti budú platiť anestéziu pri zubnom vyšetrení. Zubné benefity prestali platiť od 1. mája. Dolinková zopakovala, že ich nezrušila ani ona, ani ministerstvo zdravotníctva.